Emlak Komisyonculuğunda Borç İlişkileri

Taşınmaz tellallığı sözleşmesinin yazılı şekil şartına bağlanmasının nedeni, konusu taşınmaz olan sözleşmelerin,

Emlak Komisyonculuğunda Borç İlişkileri

genel olarak yüksek parasal değerler ifade etmesinden ötürü, olası “asılsız aracılık iddiaları” v.b. iddialarla bu hakkın kötüye kullanma kapılarını kapatmaya yöneliktir. Bundan başka taşınmazlardaki ayni hak geçişlerini düzenleyen sözleşmeler, bir takım ağırlaştırılmış şekil şartlarına tabi tutulduğundan, taşınmazla ilgili bulunan tellallık sözleşmesi de yazılı şekil şartına tabi tutulmuştur.

Emlak Komisyonculuğunda Borç İlişkileri  

Tellallık sözleşmesinin zorunlu unsurlarından birisi de tellalın aracılık hizmetini bir ücret karşılığında yapmış veya yapacak olmasının kararlaştırılmasıdır. Eğer tellala ödenecek ücret, sözleşmede miktar veya oran olarak kesin veya belirlenebilir şekilde yer almamışsa bu taktirde, o iş için var ise tarife böyle bir tarife yok ise mevcut mahalli teamüle göre ücretin kapsamı belirlenebilir. Bu arada uygulama açısından önem taşıyan, şu hususu da vurgulamakta yarar görmekteyiz: Yargıtay’ın kökleşmiş kararlarına göre, tellallık sözleşmesine konu taşınmaz satislarında; eğer sözleşmede gösterilen bedel tapuda gösterilen bedelden daha yüksek bir rakama işaret ediyorsa, bu taktirde tellallık ücretinin belirlenmesine esas oluşturmak üzere, sözleşmede yazılı satış bedeline itibar edilmektedir.

Emlak Komisyonculuğunda Borç İlişkileri   Tellalık sözleşmesinden taraflar için haklar ve borçların doğacağı çok belirgindir. tellal, görevini yaparken tıpkı bir vekil gibi, aracılık ettiği kişilere ve onların haklarına karşı, tam bir iyi niyet, özen ve sadakat göstermek zorundadır.

Emlak Komisyonculuğu ve Tüketici HukukuEmlak Komisyonculuğu Sektörü, tüketici hukuku alanına yeni girmiş bir sektördür. Önceden tüketici kanunu içerisinde sayılmadığından genel mahkemelerde genel hukuka göre görülen bu sektörde yaşanan ihtilaflar, 6502 sayılı kanunda açıkça isminin zikredilmesiyle tüketici hukuku kapsamı içerisine alınmıştır. Hemen hemen her tüketicinin, bir gayrimenkul satın alırken veya kiralarken karşılaştığı emlakçılarla yaptıkları sözleşme ve işlemlerin önemsenmesi gerekmektedir. Zira, hafife alma durumlarında karşılaşılan tazminatlar kişi bütçesine oldukça zarar verebilmektedir.

Emlak Komisyonculuğunda Borç İlişkileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?