Yoldan Ihdas

Yolun kapanması nedeniyle oluşan taşınmaz malın, düzenlenecek haritaya göre yoldan ayrılarak, bir parsel numarası altında ilgilisine göre belediye, köy, Karayolları Genel Müdürlüğü veya Hazine adına tescili işlemini ifade ediyor.

Yoldan Ihdas

Cins DegisikligiBir taşınmazın yapısız iken yapılı veya yapılı iken yapısız hale;bağ, bahçe, tarla vb. iken arsaya; arsa veya arazi iken, bağ, bahçe ve benzeri duruma dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işle cins değişikliği olarak karşımıza çıkıyor.

İrtifak Hakkı

komşu durumdaki taşınmaz mallar üzerinde başka bir taşınmaz yararına sağlanan yükümlülük niteliğindedir. Yükümlü taşınmaz malın malikini, diğerinin belirli eylemlerine katlanmaya veya mülkiyetine özgü bazı haklarını kullanmaktan sakınmaya zorlar. İrtifak hakkının kurulması için Tapu Siciline tesçil şarttır.

Kamulastirma

özel mülkiyete konu olan bir taşınmaza; devlete ait kurum ve kuruluşlarca kamu yararı ilkesi çerçevesinde el konulması işlemi olarak tanımlanmaktadır. Kamulaştırma; özel mülkiyete konu olan taşınmazın bir kısmı veya tamamı üzerinde gerçekleştirilebilir. Kamulaştırma söz konusu olduğunda; devletin, kamulaştırılan taşınmazın bedelini ilgili kişiye ödemesi gerekmektedir.

bir bölgedeki özel arsaların kaydıdır;

fbu arsalar sistematik şekilde numaralandırılır,her birinin çevresi ve parsel tanımlayıcısı büyük ölçekli haritalarda gösterilir,hem haritada hem de kayıt defterinde bu arsanın niteliği, büyüklüğü, değeri ve onunla ilgili hukukî haklar belirtilir.

Yoldan Ihdas
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?