Emlak vergisi borcu olanlara güzel haber

Emlak vergisi borcunu yapılandırmaya dahil edip borcunu ödeyemeyenlere yeni hak tanınıyor.

Emlak vergisi borcu olanlara güzel haber

2018 Mayıs ayında çıkan 7143 sayılı borçların yapılandırılmasına ilişkin yasadan yararlanmak isteyen 7.3 milyon mükellef başvuru yaptı. Aralarında emlak vergisi borcu, motorlu taşıtlar vergisi veya trafik cezası gibi borçluların olduğu 4.3 milyon kişi yapılandırmadan sonra borçlarını öderken kalan kısmın borçlarını ödemediği tespit edildi. Habertürk Gazetesi'nden Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, borçlarını ödeyemeyen yaklaşık 3 milyon kişi için yeni hak tanınıyor.

Yapılandırma borcu olanlar için görüşülen tasarı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki torba yasa görüşmelerinde yeni düzenlemeye uğradı. Teklifin Genel Kurul'daki görüşmelerde kabul görmesinin ardından yürürlüğe gireceği bildirildi.

OCAK AYINA KADAR SÜRE

Düzenlemenin kabul görmesinden sonra mükellefler, söz konusu tutarların ödemesini, yeni yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçen süre için aylık yüzde 2 oranındaki geç ödeme zammıyla birlikte ocak ayının sonuna kadar yapabilecekler. Öte yandan bu haktan yapılandırma başvurusunda bulunup ödemesi gereken tutarı ödeyemeyenlerin yararlanabileceği belirtildi.

Daha önce yapılandırmaya giren mükelleflerin ikinci taksitlerini Ekim ayında, üçüncü taksitlerini ise Aralık ayında ödemeleri gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle üçüncü taksit döneminin ödemesi Ocak 2019 sonuna kadar uzatıldı.

Mayıs ayında 7.3 milyon kişinin yararlandığı uygulamada Maliye’de 70 milyar lira, SGK’da ise 43.4 milyar lira borç yapılandırıldı. Yapılandırılan borçlardan Maliye 13.3 milyar lira, SGK ise 3.2 milyar lira tahsil ettiği öğrenildi.

Emlak vergisi borcu olanlara güzel haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?