İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 yürürlüğe girdi

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İşte İstanbul İmar Yönetmeliği tam metni…

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 yürürlüğe girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan İstanbul İmar Yönetmeliği, şehrin imar esaslarını belirliyor. 2018 yılının yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 planında şu konular ele alındı:

1- Asansör zorunluluğu
2- Yapı ruhsatı
3- Bodrum katlarının iskan durumu
4- Binalara kot verilmesine ilişkin esaslar
5- Yoldan kotlandırma
6- Bir parselde birden fazla bina yapılması
7- Parsel büyüklükleri

ASANSÖR ZORUNLULUĞU

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 ile asansör zorunluluğunda değişikliğe gidildi. Buna göre 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 3 kattan fazla yapılara ise asansör zorunluluğu getirildi.

YAPI RUHSATI

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 ile mülkiyet sorunu olan alanlarda ve imar planı olmayan alanlarda yapı ruhsatı verilmeyecek.

BODRUM KATLARININ İSKAN DURUMU

Bodrum katlarının iskan durumu İstanbul İmar Yönetmeliği ile netleştirildi. Buna göre İstanbul'daki binalarda bundan sonra eğimi düşük bölgelerdeki yapılarda su basmanın en az 100 m yapılması şartıyla 1. bodrum kat iskan edilebilecek.

BİNALARA KOT VERİLMESİ DURUMU

Binalara kot verilmesi, yapının imar planında aksi durum belirtilmedikçe esas tutularak binanın yola olan mesafesi ele alınarak verilecek. 

PARSEL BÜYÜKLÜKLERİ

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 ile parsel büyüklükleri ve bir parselde kaç adet binanın yapılacağı ele alındı. Buna göre Parselin bulunduğu imar adasına ait parselasyon planı yapılıp belediye encümenince kabul edilip tapuya tescil edilmeden o adadaki herhangi bir parsele yapı ruhsatı verilmeyecek. Ayrıca imar planında belirtilen parsellerin asgari ölçüleri, arazi meyili, yol durumu, mevcut yapılar ve benzeri gibi bölgenin özellikleri ile bu parsellerde yapılması mümkün olan yapıların ölçüleri ve yöresel ihtiyaçları da göz önünde tutulacak.

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ 2018 PDF İNDİR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?