Apartman yöneticisine maaş ödenir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda apartman veya site yönetimi konusunda hükümler yer alıyor. Peki, apartman yöneticisine maaş ödenir mi?

Apartman yöneticisine maaş ödenir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince bir yapıda sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölümün olması durumunda apartman yöneticisi seçilmek gerekiyor. Apartmanda hayat süren kat maliki veya kiracılardan seçilen apartman yöneticisi, belli başlı görevleri üstleniyor. Apartmanın korunması, onarım ve bakım gibi görevler apartman yöneticisinin görevleri arasında bulunuyor. 
 

KAT MÜLKİYETİ KANUNU TAM METNİ
 

APARTMAN YÖNETİCİSİNE MAAŞ ÖDENİR Mİ?

Bir apartmandaki bütün kat maliklerinin oluşturduğu topluluğa kat malikleri kurulu adı veriliyor. Kat malikleri kurulu toplantısında apartman yöneticisi seçiliyor. Bu kurul, apartman yöneticisinin herhangi bir ücret alıp almayacağını da belirler. 

Kat malikleri kurulunda apartman yöneticisine ücret ödenip ödenmemesinin belirlenmesinin dışında diğer şartlar da belirlenir. Eğer apartman yöneticisine maaş ödenmesi yönünde bir karar çıkarsa bu maaş kat malikleri tarafından ödenir.

APARTMAN YÖNETİCİSİ MAAŞI NE KADAR?

Kat malikleri kurulu tarafından atanan apartman yöneticisine eğer maaş ödenmesi yönünde de bir karar çıkarsa bu maaşın miktarı konusu da yine aynı kurul tarafından karara bağlanır.

Seçilen apartman yöneticisi, apartman giderlerinden kendi payına düşen oranın yarısına katılmama hakkı bulunuyor. Bu durum hem maaş alan, hem de maaş almayan apartman yöneticisinde geçerlidir.

Eğer apartman yöneticisi o apartmanda ikamet etmeyen yani dışarıdan seçilen bir kişiyse apartmanda yer tahsis etme durumu da ortaya çıkabilir. Bu apartman yöneticisinin görev süresi sona erdiğinde veya herhangi bir nedenden ötürü sözleşme fesih durumunda kendisine tahsis edilen yeri 15 gün içerisinde boşaltmak durumundadır.

 

EMLAKKURSU.COM.TR

Apartman yöneticisine maaş ödenir mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?