DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünyada her yıl yüz binlerce insanı etkileyen Depreme karşı alınmış en önemli tedbirlerden biri olan DASK nedir? Yaptırılması zorunlu mudur? Cevapları bu haberimizde.

DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünya’daki en ölümcül doğal afetlerden biri olan deprem, özellikle de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde çok büyük can kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Türkiye ise coğrafi konumu itibariyle fay hatları üzerinde bulunan ve deprem riskinin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Özellikle nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu noktalara yakın fay hatları, devletin bazı tedbirler almasını zorunlu hale getirmiştir. Devlet tarafından alınan bu tedbirler, can ve mal kaybını en aza indirerek, ne zaman meydana geleceği tahmin edilemeyen depreme karşı vatandaşın korunmasını amaçlıyor. Bu tedbirlerin başında ise Deprem Sigortası bulunuyor. 

Açılımı ‘Doğal Afetler Sigorta Kurumu’ olan DASK, yapılması zorunlu olan Deprem Sigortası’nı ifade etmek için kullanılıyor. Bu kurum, deprem sırasında meydana gelen maddi zararların karşılanmasını sağlıyor. Evi kullanılamaz hale gelen kişilerin barınma ihtiyacını gideriyor. Evin temelinden, bacalarına kadar her yerini teminat altına alıyor. 

DASK Zorunlu Mu? 

Depremin yol açtığı yangın, patlama, yer kayması ve tsunami gibi felaketlerden kaynaklanan zararları karşılayan DASK, yani Deprem Sigortası’nın yapılması zorunlu. Yıllık bir sigorta olan DASK, yapılmadığı taktirde herhangi bir maddi ceza uygulanmıyor. Fakat deprem sigortası yaptırmayan kişiler, herhangi bir deprem sonrasında, devletin yapacağı çoğu yardımdan faydalanamıyor. 

Bununla birlikte deprem sigortası yaptırmayanlar için bir takım yaptırımlar da mevcut. Bu yaptırımların başında, ev sahiplerinin, alım, satım, kiralama veya tescil işlemlerinin hiç birini gerçekleştirememesi bulunuyor. Yine DASK’ı yapılmayan binalara elektrik veya su verilmiyor. Bankalara, konut kredisi vermek için Deprem Sigortasını zorunlu tutuyor. 
 

DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?