Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Peki, binalarda su yalıtımı zorunlu mu? Detaylar haberimizde…

Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği, Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe girdi.

Resmen yürürlüğe giren yönetmelik, beraberinde bazı yenilikleri de getiriyor. Türkiye genelinde geçerli olacak yönetmelik sonrası müteahhitler ve vatandaşlar, "Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?" sorusuna yanıt arıyorlar.

BİNALARDA SU YALITIMI YÖNETMELİĞİ İLE NELER DEĞİŞECEK?

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile yeni binaların inşasını etkileyecek yenilikler geldi. Bu yeniliklere uymayan yapılara yapı kullanım izni verilmeyecek. İşte yeni yönetmelik ile gelen yenilikler:

1- 1 Haziran 2018'den itibaren yeni binalarda su yalıtımı yapılması zorunlu kılındı.
2- Yeni binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde su yalıtımı yapılacak.
3- Yönetmelik yalnızca konut binalarında geçerli olmayacak. Buna göre hastaneler, okullar, yurtlar, kamu binalarında ve yüksekliği 51 metreyi geçen binalarda da su yalıtımı yapılacak.
 

BİNALARDA SU YALITIMI YÖNETMELİĞİ PDF İNDİR


"BİNALARDA NEM ÖNLENECEK"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin ilan edildiği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile binalardaki nemin önüne geçileceğini belirten Öztürk, "Binaların güvenli, sağlıklı, kaliteli ve uzun ömürlü olması için tüm ilgili paydaşlarla beraber gerekli çalışmaları yaptık ve Su Yalıtımı Yönetmeliği'ni yayınladık. Depremlerde binaların yıkılmasının en büyük nedenlerinden birinin, zemindeki kolonların, kirişlerin ciddi şekilde korozyona uğraması ve böylece binaların taşıma yükünün azalması olduğu anlaşıldı. Bu yönetmelikle, binaların taşıma yükünün ilk yapıldığı andaki pozisyonunda korumak istiyoruz. Bunun için de yeni yapılacak binalarda özellikle su yalıtım projeleri, su yalıtımı malzemeleri ve su yalıtımının uygulanmasıyla ilgili bir yol haritası ortaya koyduk" şeklinde konuştu.

 

EMLAKKURSU.COM.TR

Binalarda su yalıtımı zorunlu mu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?