Kira beyannamesi vermemenin cezası 2018

Yıllık belirli bir tutarda kira geliri elde edenler kira beyannamesinde bulunmak zorundadırlar. Peki, kira beyannamesi kimler vermeli? Kira beyannamesi vermemenin cezası 2018 nedir? Detaylar haberimizde…

Kira beyannamesi vermemenin cezası 2018

2017 yılında konut veya işyerinden kira geliri elde edenler, 1-25 Mart 2018 tarihleri arasında kira beyannamesinde bulunacaklar. Mükellefler için ilk taksit dönemi devam ederken ikinci taksit dönemi ise Temmuz ayı olarak belirlendi. 

KİRA BEYANNAMESİ KİMLER VERMELİ?

Kira beyannamesi için yıllık belirli bir oranda istisna tutarı belirleniyor. Buna göre, 2017 yılında konutta 3 bin 900 TL ve üzeri kira geliri elde edenler, iş yerinde ise 30 bin TL ve üzeri kira geliri elde edenler kira beyannamesi vermek zorundadırlar.

Gelir İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz haftalarda yeni bir uygulamayı hizmete açtı. Buna göre, "Kira beyannamesi vermeli miyim?" düşüncesinde olanlar hazırlanan testi doldurarak sonucu görebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı, "Kira beyannamesi vermeli miyim?" testine https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/beyannameVermeliMiyim.html adresinden ulaşılabilir. Sorgulama sonrası kira beyannamesi vermelidir sonucu alanlar, belirlenen süre zarfında beyannamede bulunmalıdırlar. Peki, kira beyannamesi vermemenin cezası 2018 nedir? İşte yanıtı…
 

KİRA GELİRİ VERGİSİ HESAPLAMA 2018
 

KİRA BEYANNAMESİ VERMEMENİN CEZASI 2018

Kira beyannamesinde bulunmakta mükellef olan kişiler, belirlenen tarihler arasında beyan işleminde bulunmadıkları takdirde ceza durumu ile karşılaşabilirler. Öte yandan kira gelirini düşük gösterenler de istisnadan yararlanamazlar.

Kira beyannamesini bulundurmada mükellef olup bulundurmayanlara usulsüzlük cezası kesiliyor. Aynı zamanda gecikme için aylık yüzde 1.40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Kira beyannamesi vermemenin cezası, vergi cezası ve gecikme cezası hesaplanarak bildiriliyor. Öte yandan ceza, bildirilme işleminden sonra bir ay içerisinde ödenmesi gerekiyor. Ödenme yapılmaması durumunda da gecikme faizi uygulanıyor.

KİRA BEYANNAMESİ NERELERDE VERİLİR?

Günümüzde birçok sistemde olduğu gibi kira beyannamesi verme işleminde de çeşitli alternatifler bulunuyor. Kira beyannamesi verme mükellefi olan kişiler şu yöntemlerden birini seçerek işlemini gerçekleştirebiliyorlar:
1- Mükellef, ikametinin yer aldığı yani bağlı olduğu vergi dairesine giderek doğrudan verebilir.

2- Diğer birçok sistemde olduğu gibi kira beyannamesi verme işleminde de elektronik ortamlara başvuruluyor. "E-Beyanname" adı verilen uygulama ile kolay bir şekilde kira beyannamesi verilebilir. Bu seçeneği tercih edecek mükelleflerin tek yapması gereken uygulamayı edinip bağlı olduğu vergi dairesinden alınacak kullanıcı kodu ve şifreyi kullanmak.

3- Diğer seçenek ise yaşlı, engelli veya hasta mükellefler için oluşturulmuş durumda. Buna göre 60 yaş ve üzeri kira beyannamesi verme mükellefi kişiler, engelli mükellefler veya hastalığı sebebiyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükellefler, Vergi İletişim Merkezi'ni (444 01 89) arayarak randevu alabilirler. Alınan randevu sonrası adreslerine gelecek görevliler sayesinde kolay bir şekilde kira beyannamesi verebilirler.

 

EMLAKKURSU.COM.TR

Kira beyannamesi vermemenin cezası 2018
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?