Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek? İşte detaylar…

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

2017 yılının gayrimenkul vergilerinde ikinci taksit dönemi başlıyor. Bir taşınmaz sahibinin ödemekte yükümlü olduğu vergiler senede 2 parça şeklinde ödeniyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek? Çevre vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek? İşte detaylar…

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT 2017 ÖDEME DÖNEMİ

Kasım ayının yaklaşması, gayrimenkul sahiplerine vergi ödeme zamanının geldiğini anımsatıyor. Yılda iki eşit parça şeklinde ödenen vergilerin ikinci taksit zamanı Kasım ayında başlıyor. 

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ödeme zamanı 1 Kasım 2017 tarihiyle başlıyor. İlk taksit ödemelerinin Mayıs ayıyla birlikte sona erdiği emlak vergisinde, yükümlüler 1 Kasım itibariyle vergilerini ödeyebilir.

Emlak vergisi 2017 tutarının hesaplanması, geçtiğimiz aylarda gündemi oldukça meşgul etmişti. Özellikle İstanbul'un bazı ilçeleri için büyük fiyat artışlarına gidişmiş, bu durum kamuoyu tarafından tepki görmüştü. Gündemi meşgul eden bu konu karşısında devlet müdahalede bulunup emlak vergisi artışı için yüzde 50'lik sınır getirmişti. 2018 ile 2021 yıllarını kapsayacak Torba Yasa'ya eklenen Emlak vergisi maddesi ile artık emlak vergisinde yüzde 50'nin üzerinde artış yapılamayacak.

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT 2017 NEREDE ÖDENİR?

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ödemeleri 1 Kasım 2017 itibariyle başlıyor. Emlak vergisi ödemekle yükümlü kişiler eskiden olduğu gibi belediyelerde ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak geçtiğimiz yıllarda getirilen e-belediye sistemi ile kolayca internet üzerinden emlak vergisi 2. taksit 2017 ödemeleri yapılabilir.

Gayrimenkul sahibi, taşınmazın bulunduğu ilin dışında bir yerde olması durumunda ödemeyi e-belediye sistemi üzerinden gerçekleştirebileceği gibi taşınmazın bağlı olduğu belediyenin bilgi edinme bölümünden belediyenin banka hesap numaralarına ulaşıp ödeme işlemini gerçekleştirebilirler.

ÇEVRE VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEME ZAMANI

Çevre vergisi için de tıpkı emlak vergisinde olduğu gibi yılda iki eşit parçaya bölünerek vergi taksitleri ödenebiliyor. Çevre vergisi 2. taksit 2017 ödemeleri 1 Kasım 2017 tarihi ile başlıyor.

Konut ve işyeri için ödenen çevre vergisi, konutlarda su faturasına yansıtılarak mükellef kişiden temin ediliyor. İşyerlerinde ise bağlı olunan belediyeye ödemesi gerçekleştiriliyor. Öte yandan kullanım dışında olan işyerleri, bu durumu beyan edilerek çevre vergisinden muaf tutuluyorlar.

 

EMLAKKURSU.COM.TR
 

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?