Tapuda takas nasıl yapılır?

Tapuda takas sistemi ile gayrimenkul alım satım işlemlerinin kolay ve güvenli bir şekilde yapılası sağlanıyor. Peki, tapuda takas nasıl yapılır?

Tapuda takas nasıl yapılır?

2015 yılında hizmete açılan tapuda takas sistemi ile gayrimenkul alım satım işlemlerinde ortaya çıkan problemlerin önüne geçilmesi ve bu işlemin kolay bir şekilde yapılması amaçlanıyor. 

Tapuda takas sistemi, hem insanlara kolaylık sağlarken hem de iki taraf için güvenli bir alışveriş ortamı sağlıyor. Biz de bu sistemi kullanmak isteyenler için haberimizde, "Tapuda takas nasıl yapılır?" ve "Tapu takas sisteminin avantajları neler?" sorularına yanıt aradık.

TAPUDA TAKAS YAPIM İŞLEMLERİ

Günümüz dünyasında birçok alanda olduğu gibi tapu işlemlerinde online mecralarda kolayca işlemler yapılabiliyor. Tapuda alım satım işlemleri de günümüz teknolojisinden yararlanarak insanlara kolaylık sağlıyor. İşte tapuda takas işleminin yapım aşamaları:

1- Hem alıcı, hem de satıcı kişi tapu dairesinden e-ödeme alıp tapu takas mobil uygulamasına giriş yapmaları gerekmektedir.
2- Alıcı kişisi tüm alım bedelini Takasbank hesabına gönderiyor. Gönderilecek hesap, satıcının sisteme kayıt aşamasında kaydettiği hesap numarası oluyor.
3- Son olarak tapu dairesinden tescil geldiğinde Takasbank tarafından gayrimenkul bedeli satıcıya EFT ediliyor.

TAPUDA TAKAS SİSTEMİ KULLANIM ÜCRETİ NE KADAR?

Gayrimenkul alım satım işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiren tapuda takas sistemi, gayrimenkul bedeli ne olursa olsun alıcı ve satıcı için 70 TL'lik bedel karşılığında kullanılıyor. Bu ücret dışında sistem için herhangi bir başka ek ücret talep edilmiyor. 

TAPUDA TAKAS SİSTEMİ HANGİ İŞLEMLERDE KULLANILIYOR?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kurulan tapuda takas sistemi, her türlü konut alım satım işleminde, ofis alım satım işleminde veya arazi alım satım işleminde kullanılabiliyor.

TAPUDA TAKAS SİSTEMİNİN AVANTAJLARI NELER?

2015 yılında kurulan ve günler geçtikçe kullanım oranının arttığı görülen tapuda takas sistemi, hem alıcı taraf için, hem de satıcı taraf için birçok avantajı bünyesinde barındırıyor.

Alıcı taraf için belli başlı şu avantajlar dikkat çekiyor:

1- Tapuda takas sistemi ile nakit paranın bankadan satıcı kişiye taşınması sırasında herhangi bir çalınma durumu ortadan kalkıyor.
2- Satış bedeli ödendikten sonra satıcı kişinin tapu işlemlerine gelmeme riski ortadan kalkıyor.
3- İşlemlerin her aşaması an be an takip ediliyor.
4- Herhangi bir satış iptali durumunda para anında hesaba geri yatırılıyor.

Tapuda takas sistemi alıcı tarafa yukarıda sıralanan şekilde avantajlar sunarken satıcı tarafa da şu şekilde avantajlar sağlıyor:

1- Alıcı taraftan gelecek paranın sahte çıkması, karşılıksız çek çıkması gibi durumlar ortadan kalkıyor.
2- Tapu işlemleri tescil edildikten kısa bir süre sonra para hesaba yatıyor.
3- Satım işleminden sonra paranın çalınması gibi riskler ortadan kalkıyor.
4- Tıpkı alıcı gibi satıcı da işlemlerin her anını 'Durum Sorgulama' özelliği sayesinde takip edebiliyor.
 

EMLAKKURSU.COM.TR

Tapuda takas nasıl yapılır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?