İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur?

İstanbul konut dünyasında amortisman süreleri konut tipine göre farklılık gösteriyor. Bu durum da "İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur?" sorusunu akıllara getiriyor.

İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur?

Konutta amortisman süresi, bir konutun satın alma bedelini kira geliri ile kaç yıl içerisinde karşılayabileceğini gösteren süreye denir. Amortisman süresi Türkiye genelinde ilden ile değişirken özellikle büyük şehirlerde konut tipine göre de büyük farklılık doğurabiliyor.

Özellikle gayrimenkul yatırımcıları tarafından konut satın alımlarında konutun amortisman süresi, dikkat edilecek en önemli unsurların başında gelmektedir. İstanbul'daki konutların amortisman süreleri birçok etkene göre ilçelerde değişkenlik gösteriyor. Bunun yanı sıra konut tipleri arasında da farklılık görülebiliyor. Sizler için haberimizde, "İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur?" sorusunu yanıtladık.

İSTANBUL'DA EN KARLI YATIRIMIN ANAHTAR NOKTALARI

Endeksa tarafından hazırlanan 'İstanbul'da Konut Tipine Göre Geri Dönüş Süreleri' araştırmasına göre İstanbul genelindeki konutların ortalama metrekare satış bedeli olarak 4 bin 325 TL belirlendi. Aynı araştırmaya göre İstanbul'da ortalama kira bedeli 2 bin 215 TL, ortalama amortisman süresi ise 20 yıl olarak belirlendi.

Yapılan araştırmalara göre İstanbul'da en karlı yatırım 1+1 konut tipinde olduğu belirlendi. İstanbul'daki 1+1 konut tipindeki yapıların amortisman süresi 18 yıl olarak kaydedildi. Amortisman süresi 2+1 dairelerde 19 sene, 3+1 ve 4+1 konut tipi şekliyle oluşturulan dairelerde ise 23 yıla kadar çıkıyor.

İstanbul'da en karlı konut tipi olarak belirlenen 1+1 konut tipinde ortalama kira bedeli olarak bin 500 TL belirlendi. 1+1 dairelerin ortalama büyüklükleri ise 68 metrekare olarak belirlendi Amortisman süresinin 19 yıl olarak belirlendiği 2+1 dairelerin ortalama kira getirisi 2 bin 215 TL olarak belirlendi.

İSTANBUL'DA EN KARLI YATIRIM HANGİ İLÇELERDE?

İstanbul genelinde elde edilen veriler ışığında "İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur?" sorusunun yanıtını elde ettikten sonra İstanbul ilçelerinin durumuna da bakmakta fayda var. 

İstanbul genelinde amortisman süresinin en kısa olduğu ilçe 17 yıl ile Bağcılar oldu. Bağcılar, özellikle son yıllarda yoğunlaşan kentsel dönüşüm çalışmaları ile birçok yeni konut projesine ev sahipliği yapan ilçe konumuna geldi. Artan konut sayısı beraberinde konut fiyatlarını Bağcılar'da düşüşe geçirdi. Bu durum da Bağcılar'daki amortisman süresine etkide bulundu. 

İstanbul'da amortisman süresinin en az olduğu Bağcılar'ı 18 yıllık amortisman süresi ile Zeytinburnu takip ediyor. Zeytinburnu da tıpkı Bağcılar gibi kentsel dönüşüm çalışmaları ile yenilenen ilçeler arasında gösteriliyor. Zeytinburnu'nu 19 yıllık amortisman süresi ile Esenyurt, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Kağıthane ve Bayrampaşa gibi ilçeler takip ediyor. İstanbul'un karlı ilçeleri arasında sıralanan bu ilçeler arasında Anadolu yakasından bir ilçenin olmayışı da dikkatleri çekiyor.

İstanbul genelinde amortisman süresinin en yüksek olduğu ilçelere bakıldığında ise karşımıza 32 yıllık amortisman süresi ile Bakırköy çıkıyor. Bakırköy'ü 31 yıl ile Sarıyer takip ediyor.
 

EMLAKKURSU.COM.TR

İstanbul'da en karlı yatırım hangi konut tipinde olur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?