Yeni İmar Yönetmeliği ile neler değişecek?

Yeni İmar Yönetmeliği bugün resmen yürürlüğe girdi. Emlak dünyasında devrim niteliği taşıyan Yeni İmar Yönetmeliği ile neler değişecek? İşte detaylar…

Yeni İmar Yönetmeliği ile neler değişecek?

3 Temmuz 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Ekim 2017 tarihinde resmen yürürlüğe giren Yeni İmar Yönetmeliği, beraberinde birçok yenilik getiriyor. 1985 yılında yürürlüğe giren Türkiye'nin ilk imar yönetmeliği bugün itibariyle tarih oldu. 

Emlak dünyasında çok ses getiren düzenlemenin 3 aylık geçiş süreci sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni İmar Yönetmeliği, beraberinde birçok yenilik getirdi. İşte Yeni İmar Yönetmeliği ile neler değişecek sorusunun yanıtı.

STÜDYO DAİRELER TARİH OLUYOR
Yeni İmar Yönetmeliği ile stüdyo daireler inşa edilemeyecek. Yapılan düzenleme ile en küçük dairede 1 oda ve 1 salon bulunmak zorunda.

Stüdyo dairelerin yani 1+0 dairelerin tarih olacağı Yeni İmar Yönetmeliği düzenlemesinden sonra 1+0 dairelerin bulunduğu projelere ruhsat verilmeyecek. Ancak 1 Ekim 2017'den önce inşa çalışmalarına başlanan 1+0 dairelerin hayata geçirilmesi konusunda herhangi bir yasak bulunmuyor.
 

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ İLE DAİRELER NASIL OLACAK?
 

EMSALDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

Yeni İmar Yönetmeliği ile emsal hesaplamalarında da değişiklikler yapıldı. Buna göre yeni inşa edilecek yapılarda yerin altında yapılacak olan otopark alanları ile mescitler emsal dışı tutulacak.

Daha önce imar yönetmeliğinde taşınmazların daha az katla sınırlandırılması hususunda TAKS'ta yüzde 40'a kadar izin verilirken Yeni İmar Yönetmeliği'nde bu rakam yüzde 60'a çıkarıldı.
 

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ
 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NA GENİŞ YETKİ

Yeni İmar Yönetmeliği'nin getirileri arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın genişletilmiş yetkileri dikkat çekiyor. Bakanlık; yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgeleri, yapının mekânsal planı, harita ve parselasyon planları ve enerji kimlik belgelerini incelemeye, varsa tespit edilen mevzuata aykırılıkları süre vererek verilen süre içinde düzeltmek üzere ilgili idarelere veya kamu kurum ve kuruluşlarına bildirme konusunda yetkiye sahip oldu.

Yapı ruhsatı alınarak inşa edilen yapıları ve yapılarda kullanılan inşaat malzemesinin standartlara uygunluğu konusunda da bakanlığa denetleme yetkisi verildi. Ayrıca yapı tatil tutanağı tanzim etme, mühürleme ve yıkım kararına ilişkin rapor düzenleme işleri ile denetleme işleri, Bakanlık personeli tarafından yapılacak.

EMLAKKURSU.COM.TR

Yeni İmar Yönetmeliği ile neler değişecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?