Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre daireler nasıl olmalı?

Yeni İmar Yönetmeliği beraberinde inşaat çalışmalarında bazı yenilikleri getiriyor. Peki yeni uygulama sonrasında daireler nasıl olacak?

Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre daireler nasıl olmalı?

1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek Yeni İmar Yönetmeliği ile inşaat sektörünü etkileyecek köklü değişiklikler geliyor. Bir yapının plan, fen, sağlık ve diğer çevre şartlarına uygun şekilde oluşturulmasının yanı sıra projelendirme şekli ile denetim şeklini belirleyen esaslardan oluşturulan İmar Yönetmeliği, yeni düzenlemeler ile birçok değişikliği barındırıyor.

3 Temmuz tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Yeni İmar Yönetmeliği, yürürlüğe gireceği 1 Ekim tarihine gelene kadar kafalarda pek çok soru işaretini de doğurdu. Biz de sizler için haberimizde "Yeni İmar Yönetmeliği ile en küçük daire kaç metrekare olacak?",  "Yeni İmar Yönetmeliği ile getirilen zorunluluklar neler?" gibi soruları yanıtladık. İşte Yeni İmar Yönetmeliği ile getirilen düzenlemeler:

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ İLE STÜDYO DAİRE YASAKLANDI MI?

1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek Yeni İmar Yönetmeliği ile stüdyo dairelerin yapımı yasaklandı. Bu tarihten sonra yapılacak inşaat çalışmalarında stüdyo daireler getirilen yasa neticesinde inşa edilemeyecek.

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ İLE EN KÜÇÜK DAİRE TİPİ NE OLACAK?

Stüdyo dairelerin yasaklandığı Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre 1+1 dairelerin inşa edilmesine yönelik herhangi bir yasaklama getirilmedi. Buna göre yeni düzenleme ile en küçük daire tipi 1+1 olacak.

Yeni düzenleme ile her müstakil konutun en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak alanı, 1 banyo ve 1 tuvalet bulundurması gerekmektedir.

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ İLE DAİRELER EN AZ KAÇ METREKARE OLACAK?

Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre daireler en az 28,5 net metrekare büyüklüğüne sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dairede yer alacak bölümler için de bazı ölçüler getirildi. İşte o ölçüler:

Bölüm                      Dar Kenarı                      Net Alanı

1 oturma odası       3 metre                       12 metrekare
1 yatak odası          2 metre                        9 metrekare
1 mutfak             1.5 metre                     3.3 metrekare
1 banyo                1.5 metre                     3 metrekare

1 tuvalet               1 metre                        1.2 metrekare

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ İLE HOL VE KORİDOR GENİŞLİĞİ EN AZ KAÇ OLMALIDIR?

1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek Yeni İmar Yönetmeliği sonrasında inşa edilecek dairelerde hol ve koridor genişlikleri en az 1.20 metre olmak zorundadır.

YENİ BİNALARDA DUVAR KALINLIKLARI NE KADAR OLMALI?

Getirilen düzenlemeler yalnızca binadaki dairelerin iç yapılarını içermiyor. Yeni İmar Yönetmeliği ile duvar kalınlıklarına da bir düzenleme getirildi. Buna göre bağımsız bölüm iç duvar kalınlıkları en az 0.10 metre olacakken diğer duvarların kalınlıkları en az 0.20 metre olması zorunlu hale getirildi. 

 

EMLAKKURSU.COM.TR

Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre daireler nasıl olmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?