Kiracıya müjde! Zam yok

Uzmanlar, İstanbul'daki yeni konut projelerinde artış görülmesiyle birlikte kiralara zam yapılmayacağı görüşünde.

Kiracıya müjde! Zam yok

Uzmanlar, İstanbul'daki yeni konut projelerinde artış görülmesiyle birlikte kiralara zam yapılmayacağı görüşünde.

İstanbul'da kentsel dönüşümle birlikte başlayan yeni konut projeleri, 2012-2015 yılları arasında yüzde 200'e varan kiralık daire fiyatlarındaki artışın bu yıl durgunlaşmasını sağladı. İstanbul'un birçok ilçesinde kira fiyatları geçen yılın seviyesinde görüldü.

Özellikle Ramazan Bayramı'nın ardından memur ve asker tayinleri, okul değişiklikleri ve kentsel dönüşüm gibi nedenlerden ötürü 100 binden fazla insanın ev arayışı içinde olacağı düşünülüyor. Uzmanlar ise ev arayışına girecek olanlara müjdeyi verdi. İstanbul'da 2017 yılındaki kiralık ev fiyatlarına bakıldığında kira oranlarının 2016’ya göre artmadığı gözlemlenirken kiralara enflasyon oranında zam yapıldığı ya da artışın sadece ulaşım çalışmalarının yoğunlaştığı ilçelerle sınırlı kaldığı tespit edildi.

KADIKÖY'DE KİRALAR AYNI!

Kentsel dönüşümün yoğun bir şekilde devam ettiği Kadıköy'de kiraların 2016 yılı seviyesinde olduğu öğrenildi. Kadıköy'ün herhangi bir semtinde geçen yıl 3+1 modelindeki bir evin kirası 2.000 TL iken 2017 yılında da aynı ev modelinin kirası 2.000 TL'de oldu.

Kadıköy'de kiralar geçen yıla göre aynı seviyedeyken Üsküdar'daki kiralarda artış görüldü. Uzmanlar bu durumu, Üsküdar'daki kentsel dönüşümün yeni başlamış olmasına ve konut stoğundaki azlığa bağlıyor. Üsküdar'da geçen yıl 1.600 TL’den başlayan 3+1 evler bu yıl 1.850 TL’den başlıyor.

İstanbul'da kira fiyatlarını belirleyen önemli bir etken olarak evin bulunduğu semt olarak düşünülse de artık evin nitelikli yapısı da ön plana alınıyor. Bu bağlamda Bakırköy’deki 3+1 ev için 2.500 TL kira istenirken, Bağcılar’daki 3+1 rezidansın kirası 5.000 TL’ye kadar çıktığı görülmekte.

ŞİŞLİ VE BEŞİKTAŞ İLÇELERİNE YOĞUN TALEP

İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki iki önemli ilçesi olan Şişli ve Beşiktaş'taki kiralık konutlara yoğun talep olduğu ve evlerin birkaç gün içerisinde yeni kiracılarını bulduğu görülüyor. Uzmanlar, Avrupa Yakası'nda kentsel dönüşümün devam ettiği Esenler, Bağcılar ve İkitelli gibi ilçelerden müteahhit yardımıyla Şişli, Beşiktaş, Bakırköy gibi büyük ilçelere iç göçün yaşandığını belirtiyor.

SEMTE DEĞİL, MARKAYA BAKIN ÖNERİSİ

İstanbul'daki kentsel dönüşümün en yoğun şekilde yaşandığı Fikirtepe'de, 2018 yılıyla birlikte çok katlı apartman projelerinin tamamlanmasıyla ilçede, hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında arz talep dengesi nedeniyle ciddi düşüşler yaşanacağı öngörülüyor. Ayrıca uzmanlar, konut yatırımının semte göre olmaması gerektiğini, markalı yapılara bakılması gerektiğinin tavsiyesinde bulundu.


 

EMLAKKURSU.COM.TR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?