15 Soruda Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi

Vergi dairesine gitmeden kira beyannamenizi internet üzerinde kısa sürede vermenize olanak sağlayan Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi sistemi tüm detayları

15 Soruda Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi

Vergi dairesine gitmeden kira beyannamenizi internet üzerinde kısa sürede vermenize olanak sağlayan Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi sistemi tüm detayları ile haberimizde...

Önceden hazırlanmış kira beyannamesi Mart itibariyle uygulama girdi. Peki önceden hazırlanmış kira beyannamesi nedir? Sistem nasıl işliyor? Faydaları neler? İşte 15 soruda önceden hazırlanmış kira beyannamesi sistemi…

1. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nedir?
Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi; gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri) elde eden mükelleflerimizin MERNİS, banka, PTT, sigorta şirketleri, tapu gibi çeşitli bilgileri kullanılarak beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önceden hazırlandığı ve internet ortamında mükelleflerimizin onayına sunulduğu bir sistemdir.

2. Sistemi kullanarak kira beyannamemi ne zaman vermeliyim?
1-25 Mart tarihleri arasında Sistem üzerinden beyannamenizi verebilirsiniz.

3. Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemini kullanarak internet üzerinden beyannamemi gönderdim. Ayrıca vergi dairesine gitmeme gerek var mı?
Bu Sistemi kullanarak internet üzerinden beyannamenizi onaylayıp göndermeniz durumunda tekrar vergi dairesine gitmenize gerek bulunmamaktadır. Gönderdiğim beyannamede sonradan hata yaptığımı fark ettim. Bu hatayı vergi dairesine gitmeden Sistem üzerinden düzeltme imkanım var mı? Onaylayıp gönderdiğiniz beyannamede sonradan bir hata yaptığınızı fark ettiğinizde, bu hatayı düzeltme beyannamesi ile düzelterek tekrar Sistem üzerinden göndermeniz mümkündür.

4. Sistemi kullanarak geçmiş yıllara ait kira beyannamelerini vermem mümkün mü?
Sistem sadece 2011 ve takip eden yıllarda elde edilen kira geliri beyannameleri için hazırlanmıştır.
Bu Sistemi kullanarak onayladığım kira beyanıma ilişkin ödememi nereden yapabilirim? Anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığını kullanarak da vergi borcunuzu ödemeniz mümkün

5. Bu Sistemi herhangi bir uzmandan yardım almadan kullanabilir miyim?
Sistem, kolay ve basit kullanım için tasarlanmıştır. Bu bakımdan karmaşık vergi mevzuatı hükümleri mümkün oldu- ğunca anlaşılır hale getirilmiş ve gerekli açıklamalar ile mü- kelleflerimizin herhangi bir uzmana ihtiyaç duymadan beyannamelerini kendilerinin gönderebilmeleri sağlanmıştır.

6. Kira gelirimi herhangi bir banka kullanmadan elden tahsil ettim?
Ben de bu Sistem’den yararlanabilir miyim? Kirasını elden nakit olarak tahsil eden mükelleflerin beyannameleri, gelir kısmı hariç olmak üzere, önceden doldurulmuş bir şekilde hazırlanıp internet üzerinden mükelleflere yansıtılacaktır. Mükellefler nakit olarak tahsil ettikleri tutarı beyannamenin ilgili kısmına yazmak suretiyle beyannamelerini otomatik olarak kendileri doldurmuş olacaklardır. Dolayısıyla bundan sonraki dönemlerde beyannamenizin daha sağlıklı ve kapsamlı olarak doldurulabilmesi için kira tahsilatlarınızı bankalar aracılığıyla yapmanız sizin için daha olacaktır

7. Neden bu Sistemi kullanmalıyım?
Bu Sistem:
-Vergi dairesine gitmeden internetin olduğu her yerde, kendi kendinize beyanname vermenizi sağlıyor.
-Hata yapmanızı önler.
-Kağıda göre daha kolay ve hızlıdır.
-Karmaşık vergi hesaplamalarını sizin yerinize yapar.
-Kullanıcı dostu ekranları ile size yol gösterir.
-Daha az kağıt israfı daha çok çevre dostudur.
-Kişisel bilgilerinizin güvenliğini en yüksek düzeyde sağ- lar.
-7/24 hizmet verir.
-Tamamen masrafsızdır.
-Beyannamenize her zaman ulaşma imkanı sağlar; ayrı- ca isterseniz beyannamenizi kağıt ortamına da aktarabilirsiniz.

8. Bu Sistem’den kimler faydalanabilir?
Sadece kira geliri olanlar bu Sistem’den faydalanabilirler. Kira geliri dışında ticari, zirai veya serbest meslek kazancı ile menkul sermaye iradı gibi gelir unsurlarından kazanç ve irat elde eden mükelleflerimiz, bu Sistem’den beyanname veremezler.

9. Bu Sistem nasıl çalışır?
Gelir İdaresi Başkanlığı’nda bulunan bilgiler kullanılarak oluşturulan kira beyannameniz internet ortamında size yansıtılacaktır. Beyannamenizi kontrol ettikten sonra; eksiklik, hata ve yanlışlıkların bulunması halinde düzeltip onaylamanız üzerine, beyanınız elektronik olarak alınacak ve beyan ettiğiniz vergi otomatik hesaplanıp adı- nıza tahakkuk ettirilecektir.

10. Bu Sistemdeki bilgiler nereden alınmaktadır?
Sistemde kullanılan bilgiler; kira geliri elde eden kişilere ilişkin MERNİS, banka, tapu, sigorta şirketleri gibi kurum ve kuruluşlardan Başkanlığımız veri tabanına aktarılan bilgilerden oluşmaktadır.

11. Bu Sistemi kullanmak zorunlu mu?
Sistemi kullanma zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu Sistem kullanılarak kira beyannamenizi vermeniz daha hızlı, daha güvenilir, daha kolay ve tamamen masrafsızdır. Beyannamenizi ayrıca vergi dairesine giderek elden veya beyanname düzenleme programını kullanarak da verebilirsiniz.
Sistem’e nasıl ulaşabilirim? Sistem’e erişim ve uygulama hakkında detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz.

12. Sistem’e nasıl giriş yapabilirim?
Sisteme girişin iki yolu vardır. Bunlar: 1) İnternet Vergi Dairesi şifrenizi kullanarak, (Şifreniz yoksa; herhangi bir vergi dairesine kimliğinizle başvurarak birkaç dakika içinde bu şifreyi ücretsiz alabilirsiniz.) 2) Size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak, Sisteme girebilirsiniz.

13. Bu Sistemi internet üzerinden kullanma şansım yoksa bu Sistem’den nasıl faydalanabilirim?
İnternete erişim imkanınız yoksa veya Sistemi internet üzerinden kullanamıyorsanız vergi daireleri ve beyan döneminde bazı alışveriş merkezlerinde kurulacak yardım masaları aracılığıyla da bu Sistemden yararlanmanız mümkündür.

14. Daha önce mükellefiyetim yoksa bu Sistemden nasıl faydalanabilirim?
Sistem, GMSİ yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlara da hizmet sunacaktır. Bu bakımdan vergi dairesinde mükellefiyetiniz yoksa, İnternet Vergi Dairesi’nde sizin için hazırlanan kira beyannamesini elektronik ortamda onayladı- ğınız anda, adınıza vergi dairenizde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

15. Sistemdeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapmalıyım?
Eksik ya da hatalı gördüğünüz bilgileri; örneğin banka/PTT bilgisinin eksik veya fazla olması gibi, düzeltme imkanınız vardır. Her türlü vergi beyanında olduğu gibi beyanınız sizin düzelttiğiniz ve onayladığınız şekilde kabul edilecektir.

 

EMLAKKURSU.COM.TR

15 Soruda Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?