Veraset İlamı Nedir Nasıl Verilir?

Veraset ilamın nedir, veraset ilamı nasıl verilir sorularının yanıtını veraset ilamı dilekçe örneği ile birlikte haberimizde bulabilirsiniz….

Veraset İlamı Nedir Nasıl Verilir?

VERASET İLAMI NEDİR?

Veraset ilamı nedir sorusuna şöyle açıklık getirebiliriz; ölenin kanuni varislerinin ölenin varisleri olduklarını resmi kayıt evrakları ile kanıtlamaları gerekiyor. İşte ilgili mahkemeden almış oldukları tasdikli belgeye veraset ilamı nedir.

VERASET İLAMI SÜRESİ NE KADAR?

Veraset ilamı süresi çıkarmanın süresi yok. Fakat ölümden 4 ay sonra veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. Beyanname için de veraset ilamı gerekiyor.

VERASET İLAMI NASIL VERİLİR?

Veraset ilamı için öncelikle şu belgelere sahip olmanız gerekli. Veraset ilamı için gerekli belgeler ise şöyle;

-Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yazılacak talep dilekçesi
-Aile nüfus kaydı

Bu belgeler hazır olduğunda avukat ya da varislerden birinin aracılığı ile mahkemeye başvurulur. Mahkeme bir gün verir ve o gün bir şahit ile duruşma yapılır.  Duruşma sırasında herhangi bir sorun çıkmazsa veraset ilamı alınır.

VERASET İLAMI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Veraset ilamı için mahkemeye gitmeden önce dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Veraset ilamı dilekçe örneği ise aşağıdaki gibi;

 

.......................(  ) SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI      :

DAVALI  :

DAVA  : Veraset ilamı.
AÇIKLAMA  : 1- Babam  ...................  ........................2007 tarihinde vefat etmiştir. Geriye kanuni mirasçı olarak annem (murisin eşi).........................., çocukları olarak kardeşim .................ve ben....................  kalmışlardır.

2- Murisin başkaca kanuni ve mansup mirasçıları  bulunmamaktadır.

3- Bazı resmi kurumlarda kullanılması zorunlu bulunduğundan  muris ..............................in mirasçılarını  gösterir  Veraset ilamının tarafımıza verilmesini talep etme zarureti hasıl olmuştur.
SONUÇ : Yukarıda arz edildiği gibi, Muris ..................nın mirasçılarını gösterir Veraset Belgesinin tarafımıza verilmesini  saygıyla arz ve talep ederim. .................

NUFUS BİLGİLERİ :

İli                     :

İlçesi               :                                                                              Davacı

Mahallesi        :

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Veraset İlamı Nedir Nasıl Verilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?