Müstakil Tapu Nedir?

Müstakil tapu nedir? Hisseli tapu müstakil tapuya nasıl çevrilir? Tüm soruların yanıtı haberimizde...

Müstakil Tapu Nedir?

Müstakil tapu nedir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz. Müstakil tapu, bir kişinin kendi başına sahip olduğu belgeye denir. Yani tek konut için verilen tapudur.

Başka bir deyişle müstakil tapu, kadastral sınırların belli olduğu bir arsa veya taşınmaz üzerinde, tek bir kişiye ait tapu bulunması durumudur.

Müstakil tapuda kişinin gerçek kişi olma zorunluluğu bulunmuyor. Şirketler, kamu kuruluşları ve özel tüzel kişilerin bir gayrimenkul üzerindeki sahipliği müstakil tapuda gösterilebiliyor.

HİSSELİ TAPU MÜSTAKİL TAPUYA NASIL ÇEVRİLİR?
Hisseli bir tapu müstakil bir tapuya da çevrilebilir. Peki hisseli tapu müstakil tapuya nasıl çevrilir?

Hisseli tapuda söz konusu gayrimenkulün hangi bölümünün kime ait olduğu belirtilmiyor. Müstakil tapuda ise bellidir.

Hisseli tapu müstakil tapuya nasıl çevrilir sorusuna dönecek olursak; hisseli tapuyu müstakil tapuya çevirmek için öncelikle tapu kaydının dikkatli incelenmesi lazım. Sonrasında ise gayrimenkul inşaatında bir imar sorunu olup olmadığı, ruhsatlı ve ruhsata uygun yapılıp yapılmadığına dair belediye kontrol ediyor. Eğer herhangi bir sorun yoksa belediye onay veriyor ve gayrimenkulün ayırma işlemi yapılabiliyor. Bu işlem için gayrimenkul hissedarlarının tamamının onayı gerekiyor.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Müstakil Tapu Nedir EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?