Emlakta Gabari Nedir?

Emlakta gabari nedir sorusunun yanıtını haberimizde bulabirsiniz. İşte Emlakta gabari nedir sorusunun yanıtı...

Emlakta Gabari Nedir?

Emlakta gabari nedir sorusunu basit bir şekilde anlatmaya çalışalım. Gabari, yapılacak bir binanın belediye tarafından öngörülen azami yüksekliğine verilen ada deniyor.

Yani yerel yönetimin verdiği azami yükseklik birimdir. Bu bulunan bölgeye göre farklılıklar oluşturabilir. Yerel yönetimler bu konuda yetkili olan makamlardır.

Gabari ölçüleri ise arazinin yüz ölçümüne göre boyuna ve emsaline uygun olarak söz konusu projenin yapılacağı yerin bağlı olduğu belediyesi tarafından belirleniyor.

Arsanız varsa ve üzerine bir ev yapmayı planlıyorsanız gabari hesaplaması yaptırmak zorundasınız.

GABARİ NASIL HESAPLANIR?
Peki gabari nasıl hesaplanır? Gabari nasıl hesaplanır sorusuna ise şöyle yanıt verebiliriz;
Gabari hesaplamasında size tebliğ edilen azami yükseklikten 0,5 metre çatı farkı çıkartılıp, 3’e bölünmesiyle bulunuyor. Böylelikle yapmak istediğiniz evin kat katlı olabileceği ortaya çıkıyor.

Hmax ( Maksimum Yükseklik ) = 6.50m – 9.50m – 12.50m – 15.50m …. 45.50m gibi sayılıyor. Binanın maksimum yüksekliğini gösterir. 0.50 metre çatı payı olup, asıl rakam hep 3 metre katlarıdır. Kat başına 3 metre verilirse sırasıyla 2 kat – 3 kat – 4 kat...kat olarak anlaşılır.

GABARİ SERBESTTİR NEDİR?
Bazı yerlerde Hmax = Serbest olur. Gabarinin serbest olması toplam inşaat alanı ile ilgilidir. Eğer emsali kullanıp daha küçük taban oturumlu daha yüksek bina yapmak istenirse toplam inşaat alanını geçmemek koşuluyla H yükselebilir veya tam aksi olarak taban oturumunu büyük kat adedini yani H’ı küçük tutup daha alçak bir yapı yapılabilir. Yani H’ın serbestliği toplam inşaat alanını geçmemek koşuluyla olabiliyor.

Şimdi gelin gabari nasıl hesaplanır sorusuna bir örnekle açıklık getirelim.

Örneğin, maksimum gabarinin 9.5 metre olduğu bir bölgede ev yapmak istiyorsanız şöyle hesap yapacaksınız;
9.5 metre-0.5 metre=9 metre
9/3=3
Bu hesaba göre yapmayı planladığını evin kat sayısı 3'tür.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Emlakta Gabari Nedir EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?