Emsal Nedir?

Emsal nedir sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. İşte tüm detayları ile emsal nedir sorusunun yanıtı

Emsal Nedir?

Kentsel dönüşümle adını sıkça duymaya başladığımız emsal nedir merak konusu. Emsal nedir sorusuna şöyle açıklık getirebiliriz. Emsal en basit tanımı ile bir parsel üzerinde inşa edilebilen alanı ifade eder.

Emsal değeri bir parselin piyasa satış değerini doğrudan etkileyen bir etkendir. Emsal değerleri bölgeye ve parsele göre değişiklik gösterebilir.

Emsal kat alanı kat sayısı anlamıda gelir. Yani yapılacak yapının toplam inşaat alanının parsel-arsa alanına oranı anlamına gelir. Özetle arsaya inşa edilebilecek toplam inşaat alanının belirlenmesini sağlar.

Emsal hesabı nasıl yapılır?
Emsal oranları az önce de belirttiğimiz gibi değişiklik gösterebiliyor. Örneğin 0,20, 0.30, 1.0, 3.0 gibi. Emsal nasıl hesaplanır sorusuna ise şöyle yanıt verebiliriz. Emsal yapının yapılacağı arsa için belirlenen emsal oranı ile arsa alanının çarpılması sonucunda elde edilen orandır.

Şimdi gelin buna bir örnekle açıklık getirelim;
Örneğin
Emsal oranı: 3.0
Arsa alanı: 3 bin metrekare
Emsal oranı (3.0)xarsa alanı (3 bin metrekare): 9 bin
Bu durumda toplam inşaat alanı 9 bin metrekaredir.

Emsal artışı nedir?
Mayıs 2012'de kabul edilen Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" ile kentsel dönüşümün önünün açılması amaçlanmıştır. Ve gerek müteahhit gerekse de hak sahiplerini kentsel dönüşüme teşvik etmek için bazı bölgelere emsal artışları verilmiştir. Bu "Kademeli İmar Artışı" olarak ifade edilebilir.

Kademeli imar artışı ile bölgedeki parsellerin tevhit edilerek yüzölçümlerinin büyümesi durumunda emsal değeri de artabiliyor. Bu uygulamaya en iyi örnek Fikirtepe diyebiliriz.

EMSAL HESABI NASIL YAPILIR?

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Emsal Nedir EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?