Kira Şerhi Nedir ?

Tapu işlemlerinde karşımıza çıkan kira şerhi nedir ? İşte kira şerhi nedir sorusunun yanıtı...

Kira Şerhi Nedir ?

Tapu işlemlerinde karşımıza çıkan kira şerhi nedir ? İşte kira şerhi nedir sorusunun yanıtı...

Kira şerhi genellikle tapu dairelerinde tapu işlemlerimizi gerçekleştirirken önümüze çıkıyor. Vatandaş bu sebeple kira şerhi nedir sorusunu sıklıkla soruyor. İşte kira şerhi nedir sorusunun yanıtı...

Kira şerhi, bir gayrimenkulün mülk sahibi ve kiracı taraflarca hazırlanan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesi işlemine denir.

Kira kontratı işlemleri noterde gerçekleşmiş ve kiracı tarafa şerh yetkisi verilmişse yalnızca kiracı tarafın başvurusuyla yapılması mümkündür. Kira kontratı işlemleri noterde gerçekleşmemiş veya noterde gerçekleşmiş fakat tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse mal sahibinin başvurusu ve kira kontratıyapılırken imza atması zorunludur.

Kira Şerhi İçin Gerekli Evraklar

- Kiralanan yerin tapu senedi
Kira kontratı
- Taraf/Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı,
- İşlem taraflarında temsilci sıfatıyla katılan var ise, temsile ilişkin evrak.
- Kiracı ya da mal sahibi taraflarından herhangi biri şirket ise şirket belgeleri( Şirkete ait tapuda işlem yapmak için alınan yetki evrakı aslı, imza sirkülerinin aslı, vergi levhası fotokopisi

Kira Şerhi Bedeli 2017

Kira kontratının süresine göre hesaplanacak kira toplamı ve kira kontratında süre belirtilmemişse 1 yıllık kira bedeli üzerinden; 1000'de 5.94 oranında harç ödenmesi gerekir. Ayrıca noterce düzenlenmemiş ise kira kontratlarının şerhinde damga vergisi kanununca 1000'de 1.5 oranında damga vergisi alınır. Bunlara ek olarak; döner sermaye işletmesinin belirlediği tarife üzerinden ücret tahsil edilir.

-

Kira Şerhi Nedir ?

-

Tapuda Kira Şerhi Nedir ?

Mülk sahibinin taşınmaz tapusuna, o gayrimenkulün üzerindeki hakların kısıtlanması için tapu kütüğüne işlenen kişisel hak ve temlik hakkı kapsamında kira şerhi konulabiliyor. Peki, tapuda kira şerhi nedir ? İşte tapuda kira şerhi nedir sorusunun yanıtı...

Kiraya verilen talınmazın tapusu üzerinde konulan şerh işlemini kira şerhi olarak tanımlamıştık.

Kira şerhi ; mal sahibi ile kiracı taraflar arasında imzalanan kira kontratının tapu kütüğü şerhler bölümüne yazılıyor.

Tapuda kira şerhi nasıl yapılır ?

Kira şerhi işleminin gerçekleşebilmesi için kira kontratının noterde düzenlenmesi ve kiracıya şerhyetkisinin verilmiş olması zorunludur.

Kira kontratı noterde yapılmamışsa ya da noterde yapılmış fakat tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse mal sahibinin başvurusu ve kontrat sırasında imza atması da gerekiyor.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Kira Şerhi Nedir EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?