Doğru Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Gayrimenkul yatırımı, en karlı yatırım araçları arasında yerini alıyor. Peki, doğru gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır ? İşte yanıtı...

Doğru Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Gayrimenkul yatırımı, en karlı yatırım araçları arasında yerini alıyor. Peki, doğru gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır ? İşte yanıtı...

İstanbul’da şehrin içinde yaşamak bir dert şehrin çeperlerindeki sitelerde yaşamak başka dert. Oturmak için ev almak istediğinizde karşınıza çıkan en büyük sorun bütçenizle istediğiniz şartların, yaşamak istediğiniz bölgeye uymamasıdır.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıca, konut yatırımı yapmayı düşünen tüketicileri şu hususlarda uyardı.

İşte Cansel Turgut Yazıcı’dan “Doğru Konut Yatırımı”nın püf noktaları :

''Öncelikle içinde bulunduğunuz koşulları doğru tespit etmelisiniz; ailenizin durumunu, çocuklarınızın yaşını, sizin ve çalışıyorsa eşinizin iş yerine uzaklığı düşünmelisiniz.

Şehrin çevresindeki organize sitelerde, mahremiyet ve güvenlik içinde yaşamanın avantajları olduğu bir gerçek. Hayat çok hızlı, artık mahalledeki sokakta çelik çomak oynama devri maalesef bitti. Sokaklar çocuklarımız için güvenli değil, sadece araba değil, insan trafiği de tehlikeli boyutta, kimse kimseyi tanımadığı için bir dakika bile yetişkin olmamış çocuğunuzu yalnız bırakamazsınız.

Hal böyle olunca şehrin çevresindeki organize siteler ulaşım açısında size zor olsa da sunduğu imkanlar yüzünden sırf çocuğumuz için oturmayı tercih etme nedeniniz olabilmektedir. Bugün bu tür projeleri tercih edenler aslında çocuklu aileler.

Site yaşamı ile ilgilenmeyen, henüz onun rahatlığını keşfedememiş, evinde çocuğu olmayan genç ya da çok yaşlı aileler daha çok merkezleri tercih ediyor. Yine de apartman tek bloktan bile oluşsa birazcık yeşil alanı varsa diğerlerine göre daha değerli oluyor. Sonuçta özel kullanıma yönelik site içi çocuk parkları kıymetli. Diğer yandan şehir merkezlerini kiralamak çok daha kolay, boş kalma süreleri daha kısa, ama dediğimiz gibi genelde profil farklı.

Bu durumda özellikle eski yapı stoğunun yoğun olduğu bazı ilçelerde on-onbeş sene içinde ciddi değer düşüşleri öngörebiliriz. Eskiyen apartmanlar nedeni ile genç nüfus tercihlerini farklı alanlarda kullanacağından bu mülklere olan talep azalacaktır. Hele bir de arada deprem olursa eski yapı stoğunu elinde tutanlar için can sıkıcı günler gelebilir. Aslında Afet yasası ile kat maliklerinin 2/3 ‘ünün karar almaya izin verilmesi işleri kolaylaştırdı. Birçok daire sahibi mülkünü müteahhite vererek yeni konut arzusunda, şehir mikro bazda yenileniyor.

Belediyelerin bunu öngörerek acilen önlem almaları gerekli. Belki imar artışı sağlayarak eski yapı stoklarının revizyonu gündeme getirilebilir. Ya da daha güzeli şehrin içinde yaşı geçmiş olan birkaç apartmanın birleşerek gelmesi durumunda parseller birleştirilip ilave inşa hakkı sağlanabilir. Böylece sadece yapı stoğu yenilenmiş olmaz şehrin ana bölgelerinde site yaşamı imkanları da yaratılmış olur. Birleşen parsellerden imar kaybına neden olmayacak şekilde yola terk alınarak yollar da genişletilebilir''

 

EMLAK KURSU

Doğru Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?