Konut Kredisi Neye Göre Verilir ?

Ev sahibi olmak isteyip de nakit sıkıntısı çekenlerin imdadına yetişen konut kredisi neye göre verilir? İşte yanıtı...

Konut Kredisi Neye Göre Verilir ?

Ev sahibi olmak isteyip de nakit sıkıntısı çekenlerin imdadına yetişen konut kredisi neye göre verilir? İşte yanıtı...

Ev satın almak için bankadan konut kredisi kullanmak isteyen kimselerin aranan koşullara sahip olması gerekiyor. Aksi halde bankalara yapılan kredi başvuruları onaylanmıyor.

Ayrıca kişinin gelir seviyesinin yanı sıra, kredi kullanılmak istenen evin de koşullara uygun olması ve ev için hazırlanacak ödeme planının kişinin aylık bütçesini sarsamayacak nitelikte olması gerekiyor.

 

Taşınmaz mal, banka tarafından konut kredisine teminat olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır.

 

Eksper Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina özelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanıyor.

 

Konut Kredisi için diğer şartlar ise şöyle;

Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.

 

- Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar konut kredisi alabileceğinizi belirler.

 

Konut kredisi almak için taşınmaz malın yüzde 10-25'i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.

Konut Kredisi Neye Göre Verilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?