2018 Veraset İlamı Harcı

2018 Veraset İlamı Harcı Vefat eden kişilerin yasal mirasçılarına yapılacak olan miras dağılımını gösteren belgeye veraset ilamı adı verilmektedir.

2018 Veraset İlamı Harcı

Yasal mirasçılara verilen bu belge noter üzerinden ya da Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabiliyor ve alınması esnasında hesaplanan belirli tutardaki harcın ödenmesi gerekiyor. Peki, 2018 veraset ilamı harcı ne kadar?

 

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Ölen kişinin yasal mirasçısı olduğunu gösteren resmi belge olarak kabul edilen veraset ilamı ilgili evraklar ile başvuruda bulunarak Sulh Hukuk Mahkemesi ya da noterler üzerinden alınabilmektedir. Mirasçılık belgesiçıkartılmadan miras hakkından yararlanılması söz konusu değildir. Bu belgenin alınması için ödenmesi gereken veraset ilamı harcı 2018 yılında noter tarafından 136 lira olarak tahsil edilmektedir. 2 adet veraset ilamı alınmak istenmesi durumunda ise bu tutar 153 lira olarak uygulanmaktadır.

 

Veraset İlamı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 

……………….SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Davacı: Adı ve Soyadı, kimlik numarası, adresi

Davalı: Hasımsız

Dava: Mirasçılık Belgesi Verilmesi

Miras Bırakan:……….; …. VE …. olma, …/…./…. doğumlu, … (il) … (ilçe) Cilt:… Aile Sıra No:… Birey Sıra No:… de nüfusa kayıtlı …/…/2018 tarihinde vefat etti.

Maddi Sebepler:

1-Yukarıda kimlik bilgileri yazılı Mirasbırakanım vefat ederek geride mirasçı olarak (EŞİ…… İLE ÇOCUKLARI …… VE C……..’yi bırakmıştır. Başkaca gaip veya sağ mirasçısı yoktur.

2-Miras intikal ve paylaşma işlerinde kullanılmak üzere mirasçılık belgesi verilmesi için bu davanın açılması zorunluluğu ortaya çıktı.

Hukuki Sebepler: Türk Medeni Kanunu’nun 495 ve devamı maddeleri

Deliller: Nüfus kayıtları vs. deliller

Sonuç İstem: Yukarıda açık kimliği yazılı Mirasbırakanım’ın mirasçılık belgesinin tanzim olunarak tarafıma verilmesini en derin saygılarımla arz ve talep ederim.

…/…./2018

Davacı

İmza

 

EMLAK KURSU

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

2018 Veraset İlamı Harcı EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?