İskansız Eve Kredi Çıkar Mı ?

İskan belgesi bulunmayan evler için vatandaş sıklıkla iskansız eve kredi çıkar mı sorusunun yanıtını arıyor. İşte iskansız eve kredi çıkar mı sorusunun yanıtı

İskansız Eve Kredi Çıkar Mı ?

İskan belgesi bulunmayan evler için vatandaş sıklıkla iskansız eve kredi çıkar mı sorusunun yanıtını arıyor. İşte iskansız eve kredi çıkar mı sorusunun yanıtı

Belediyelerin imar birimleri tarafından verilen iskan belgesi, inşaatın projesine uygunsuzluğu durumunda verilmiyor. Peki, iskansız eve kredi çıkar mı? İşte yanıtı..

İskan belgesi, bir yapının tasdikli projesine uygun olarak inşa edilip bitirildiğini; oturumun yasal olarak başlayabileceğini gösteren belge olarak karşımıza çıkıyor.

Belediyelerin imar birimleri tarafından verilen iskan belgesi, inşaatın projesine uygunsuzluğu durumunda verilmiyor.

Bu şekilde inşa edilmiş ve dolayısı ile iskan belgesi alınamamış yapılarda ev sahipleri, bu durumu önemsemeden oturuma başlayabiliyor.

Bu durum, kat maliklerine birtakım problemler yaşatabiliyor. İmar Kanunun 31. maddesinde; "İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir.

Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılamıyor.

Ancak, kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir." hükümleri yer alıyor.

İskansız eve kredi çıkar mı ?

Bu şekilde oturuma izin verilmemiş ve iskan belgesi alınmamış olan yapılara bankalar kredi vermiyor. Böylece, ev sahipleri evlerini ancak nakit olarak satabiliyor. Ayrıca, konut alımında seçici davranan tüketiciler de iskan ruhsatı olmayan bir evi satın almayı tercih etmiyor.

Ancak iskansız evler için kredi konusunda bazı istisnai durumlar söz konusu. Bir ev iskanı olmaması halinde krediye uygun olabiliyor. Kimi bankalar için binaya ilerde iskan alınması için engel olmadığını düşünüyorsa kat irtifakı tapusu olan ama iskanı olmayan evlere kredi verebiliyor.

 

EMLAK KURSU

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

İskansız Eve Kredi Çıkar Mı EMLAK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?