2018 Ağustos’ta 105 Bin 154 Konut Satıldı!

Merakla beklenen Ağustos ayı konut satışı oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılı Ağustos ayında tüm Türkiye’de 105 bin 154 adet konut satışı gerçekleştirildi.

2018 Ağustos’ta 105 Bin 154 Konut Satıldı!

Konut satışında metropoller ilk sırada

Ağustos ayında gerçekleşen konut satışı rakamları incelendiğinde 15 bin 262 konut ile İstanbul’un birinci sırada olduğu görülüyor. Toplam konut satışının yüzde 14,5’lik dilimine sahip İstanbul’u 9 bin 291 konut ile Ankara ve 5 bin 64 konut ile İzmir takip ediyor. Toplam konut satışı içinde Ankara yüzde 8,8’lik, İzmir yüzde 4,8’lik pay alıyor. 3 bin 613 konut ile Bursa ve 3 bin 385 konut satışı ile Konya sıralamada yerlerini alıyor.

Konut satışı rakamlarının en düşük olduğu iller ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt. Doğu illerindeki satış yavaşlamasına paralel olarak Ardahan, Bayburt, Şırnak, Tunceli ve Iğdır’ın 100 konutun altındaki rakamlarla en düşük satış istatistiklerine sahip oldukları görülüyor.

Yeni konut satışında azalma

Türkiye genelindeki Ağustos ayı konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,5 oranında azaldı. Bu oranın ilk defa satılan konut istatistikleri için de geçerli olduğu ve 2018 Ağustos ayında toplam 49 bin 362 yeni konut satışı gerçekleştiği dikkat çekiyor. Aylık toplam satış yüzdesi içinde yeni konut satışları yüzde 46,9 ile en büyük payı oluşturuyor.

İstanbul’da ikinci el konut satışlarında artış

Ağustos ayı satış hızının sıfır konutlarla birlikte ikinci el satışlarını da etkilediği anlaşılıyor. Türkiye genelinde toplam 55 bin 792 konut Ağustos ay içinde el değiştirmiş bulunuyor. İkinci el konut satışı en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşti. Toplamda 6 bin 981 yeni konuta karşılık, 8 bin 281 ikinci el konut Ağustos ayı içinde yeni sahiplerine teslim edildi. Bu durum büyükşehirlerdeki alıcıların ikinci el konutlara yönelmeye başladığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

Ağustos’ta yabancılara konut satışında artış

İstatistikler incelendiğinde döviz kurlarındaki hareketliliğin Ağustos ayında yabancılara satılan konut grafiklerini olumlu düzeyde etkilediği görülüyor. Ağustos ayında yabancı uyruklu alıcılara toplam 3 bin 866 konut satışının gerçekleştiği saptanırken, yabancılara konut satışı oranının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 129,6 arttığı dikkat çekiyor. Irak, Suudi Arabistan ve İran başta olmak üzere pek çok yabancı uyruklu alıcıların konut alımı için en fazla tercih ettikleri iller ise sırasıyla İstanbul, Antalya ve Bursa. Türkiye’nin her yerinde sıfır ve ikinci el konut arayanlar, istedikleri konutu www.milliyetemlak.com adresinde rahatlıkla bulabiliyor.

 

Kaynak: milliyetemlak.com

 

EMLAK KURSU

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

emlak emlak bilgileri emlak haberleri gayrimenkul gayrimenkul bilgileri gayrimenkul haberleri güncel güncel haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?