En Güncel İmar Yönetmeliği

En Güncel İmar Yönetmeliği

Yapıların ruhsatlarına uygun olarak, yasalara, yönetmeliklere, şartnamelere ve önceden belirlenmiş standartlara uygun olarak inşa edilmesini sağlayan imar yönetmeliği 2017 yılında güncellenerek, daha kapsamlı hale getirildi. En güncel imar yönetmeliği bir önceki yönetmeliğe göre birçok değişiklik içeriyor. Bu değişikler dairelerin boyutları, binaların dış cephe renkleri, asansör kullanımı gibi farklı özellikler ile ilgili düzenleme getiriyor. Yapılan yenilikler ile kent estetiğini sağlamak ve büyük şehirlerde yaşanan park sıkıntılarına çözüm bulmak için de adım atılıyor.

Stüdyo daireler proje dışı bırakılıyor

En güncel imar yönetmeliği içinde yapılan düzenlemelerle artık 1+0 daireler inşa edilemiyor. Kullanım açısından elverişsiz olması nedeni ile kısıtlama getirilen stüdyo daireler yerine projelere eklenebilecek daireler 28 metrekarenin altında olamıyor. Yaşam alanı olarak kişilere belirli bir standart sunulmasını ön gören bu değişiklik ile her dairenin en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyosu, 1.2 metrekare tuvaleti, 3.3 metrekare mutfak ya da yemek pişirme yeri ve 9 metrekare yatak odası bulunması gerekiyor. Yani bu yönetmelik ile beraber bir dairede en az 1 oda, 1 salon, 1 tuvalet, 1 banyo ve 1 mutfak yer alması zorunluluğu bulunuyor.

En güncel imar yönetmeliği kent estetiğini de kapsıyor

Yapılan düzenlemeler ile özellikle büyük şehirlerdeki yapıların dış cephelerinden ötürü ortaya çıkan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi planlanıyor. Yeni yönetmelikle, çevre ve yapı arasında uyum sağlamak amacıyla, dış cephe boyaları, kaplamaları ve çatı malzemesinin formu ile rengini belediyeler belirleyebiliyor. Belediyeler bu haklarını yeni yapılan yapılarda olduğu gibi daha önce yapılmış olan binalar için de kullanabiliyor. Bu uygulama ile göze hoş gelmeyen ve karmaşa yaratan çeşitliliğin yerine uyum yakalanması hedefleniyor.

Dikkat çeken değişikler içeriyor

Yönetmelikte dikkat çeken özellikler arasında dört kattan yüksek binalara asansör zorunluluğu getirilmesi, bodrum kata yapılan konutların şartlara bağlanması, dikey yerine yatay mimarinin desteklenmesi de yer alıyor.  Bodrum kata konut yapılabilmesi için oturma odası, bu oda haricinde bir odanın daha zemine gömülü olmaması, sel, taşkın ve su baskınlarına karşı tedbirlerin alınmış olması gerekiyor. Taban alanı kat sayısı ile ilgili yapılan değişik ile mimarinin yatay olarak gelişmesine destek verilirken, çatı katlarına iklime ve şehir silüetine uygun çatı bahçeleri yapma izni de veriliyor. Bu uygulamaların yanı sıra paratoner uygulaması yaygınlaştırılıyor. Umumi binaların, sağlık ve eğitim tesislerinin, içinde patlayıcı madde bulunan yapılar ile yüksek katlı binalara Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereğince paratoner konulması mecburi oluyor.

 

Kaynak: milliyetemlak.com

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

bina daire güncel güncel imar yönetmeliği İmar imar yönetmeliği konut taban alanı kat sayısı yönetmelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?