İpotek Nasıl Kaldırılır Bilgileri

Krediler için teminat olarak gösterilen gayrimenkule konan ipotek nasıl kaldırılır ? İşte ipotek nasıl kaldırılır bilgileri

İpotek Nasıl Kaldırılır Bilgileri

Krediler için teminat olarak gösterilen gayrimenkule konan ipotek nasıl kaldırılır ? İşte ipotek nasıl kaldırılır bilgileri

Bir gayrimenkulün üzerine ipotek koyarak, doğmuş veya ileride doğacak borç için ilgili taşınmaz teminat olarak gösteriliyor.

Bankalarca veya kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen krediler için ipotek yapıldığı gibi, satıcının parasının tamamını alamadığı durumlarda, alınan borç için teminat istenildiğinde veya ticari faaliyetlerde teminat olarak göstermek için taşınmaz ipotek ettirilebiliyor.

İpoteğe konu olacak gayrimenkulün, borçlunun mülkiyetinde bulunması gerekmiyor. Medeni Kanun gereğince, miktarı belirli olmayan veya değişebilen alacaklar da, belli rehin derecesine yerleştiriliyor ve tescilden sonra alacak miktarında meydana gelecek değişmelere bakılmaksızın sırasını korunuyor.

Borç tamamen bittiğinde ipotek kaldırılabiliyor.Ücreti ödendiğine dair ipotek fek yazısı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidilerek tapudan da ipoteğin fek edilmesini talep edilebiliyor.

Tapuda ipotek kaldırma işlemi için temin edilmesi gereken bazı belgeler de bulunuyor.

-

İpotek Nasıl Kaldırılır Bilgileri

 

İpotek kaldırılması için gerekli belgeler :

- İpotek edilecek taşınmaz mala ait varsa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirtir belge veya malikin sözlü beyanı.

- Alacaklı ve borçlunun veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları, pasaportları veya avukat kimliği ile gerçek kişiler için T.C. Kimlik Numarası, tüzel kişiler için Vergi Numaraları.

- Alacaklının iki, borçlunun bir adet son altı ay içinde çekilmiş 6 x 4 cm. büyüklüğünde vesikalık fotoğrafları.

- Akitte taraflardan biri veya ikisi vekille temsil edilmişse, ayrıca temsile ilişkin belge.

Tapu Sicil Müdürlüğü gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ev üzerindeki ipoteği resmi olarak tapudan da kaldırıyor.

İpotek nasıl kaldırılır bilgileri, mülküne ipotek konan bir malik için önemli bir artıdır.

 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

İpotek Nasıl Kaldırılır Bilgileri aile içi gayrimenkul devir devir prosedürü gayrimenkul gayrimenkul devir prosedürü gerekli belgeler gayrimenkul devir prosedürü nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?