2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

2018 yılı Aralık ayı kira artış oranları açıklandı. Ev sahipleri kira artırımlarını, sözleşmesinin yenilendiği dönemde yapabiliyorlar. İşte bu ay kira sözleşmesi yenilenler için yapılacak kira zammı oranı…

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

Peki 2018 Aralık ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılabilir? Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

2018 Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

Türk Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre; tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Yani TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre kira artış oranı belirlenebiliyor.

Peki Aralık ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre 2018 Aralık ayında kiraya en fazla yüzde 25,52 oranında zam yapılabiliyor. Yani bu ay ev sahipleri kirayı en fazla yüzde 25,52 oranında artırabilecek.

Yurt içi üretici fiyat endeksi

- Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,53 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25,52 artış gösterdi.

- Kiracılara yapılacak Aralık ayı zam oranı da yüzde 25,52 oldu. Yani ev sahipleri bu orandan fazla kiracısına zam yapamayacak.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?