Kat mülkiyeti nasıl sona erer?

Kat mülkiyeti nedir, nasıl kurulur, nasıl sona erer?

Kat mülkiyeti nasıl sona erer?

Gayrimenkul alım satım sürecinde kat mülkiyeti, kat irtifakı, bağımsız bölüm, kat maliki gibi terimlerle karşılaşılıyor. Bazıları hakkında fikir sahibi olunsa da bazılarının ne anlama geldiği bilinmiyor. Kat mülkiyeti terimi de sıkça duyulan terimler arasında yer alıyor. Ancak ne anlama geldiği pek bilinmiyor. Peki kat mülkiyeti nedir, nasıl kurulur, nasıl sona erer?

Kat mülkiyeti ne zaman sona erer?

Kat mülkiyeti, inşası tamamlanan bir yapının bağımsız bölümleri üzerinde kurulan arsa payına bağlı bir mülkiyet hakkıdır. Yani bir apartmanda, ilgili yasaya göre edinilmiş bağımsız bölüm mülkiyetidir. Bütün paydaşların istenen belgelerle birlikte tapu idaresinde istemde bulunması ile de kat mülkiyeti kuruluyor. Peki kat mülkiyeti nasıl sona erer? Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 46,47 ve 48. Maddesinde kat mülkiyetinin nasıl sona ereceği şöyle açıklanıyor:

Kat mülkiyetinin sona ermesi:

I- Anagayrimenkulün arsasıyla birlikte yok olması veya kamulaştırılması ile:

Madde 46 - Kat mülkiyeti, kat mülkiyeti kütüğündeki sicil kaydının silinmesiyle sona erer.

II- Anayapının harap olması:

Madde 47 - Anayapının tümü harap olmuşsa, anagayrimenkul üzerindeki kat mülkiyeti kendiliğinden sona erer.

III - Bildirme ödevi ve kaydın silinmesi:

Madde 48 - Anagayrimenkulün veya anayapının tümünün veya bir kısmının harap olması halinde durum yönetici tarafından o gayrimenkulün bulunduğu yerin tapu idaresine ve bütün kat maliklerine; eğer yönetici yoksa, bağımsız bölümü harap olan kat maliki tarafından tapu idaresine derhal bildirilir; bunun bildirilmemesi yüzünden doğacak zararların tümünden bağımsız bölümü harap olan kat maliki, zararın beşte biri oranındaki kısmından da yönetici müteselsilen sorumlu olup, hazine sorumlu değildir.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Kat mülkiyeti nasıl sona erer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?