Ev satışı yapmanın duygusal yol haritası

Evinizi eğer daha iyi bir ev almak için satıyorsanız, yaşayacağınız sürecin mutluluk ve endişeyi beraberinde getireceğini unutmayın.

Ev satışı yapmanın duygusal yol haritası

Evinizi emlak sektörü dışında bir yatırım yapmak ya da borçlarınızı kapatmak için yapıyorsanız bu yazının konusu dışındasınız demektir. Bu yazı evini, hayallerindeki evi almak için mevcut evini satmak isteyenlerin yaşayacağı duygusal değişimleri göstermek için hazırladık. İşte 7 aşamada evinizi satarken hissedecekleriniz.

Heyecan

Evinizi satmaya karar verdiniz ve hayalinizdeki eve ulaşmak için yola çıktınız. İlk aşamadaki hissiniz heyecan olacaktır. Yeni evinize ilişkin hayaller zihninizi bir süre meşgul edecek ancak bu süre kısa sürecek. Heyecanın yerini endişe alacak.

Endişe

Mevcut evinizi satışa çıkardınız. Acaba istediğiniz fiyata alıcı bulabilecek misiniz? Evinizi kısa sürede satabilecek misiniz? İstediğiniz fiyattan satamamanız halinde, hayalinizdeki evi almak için ek kaynak yaratabilecek misiniz? Buna benzer birçok soru, heyecanınızı alıp götürürken birçok endişeyi de beraberinde getirecek.

Kendine Güven ve Evinin Arkasında Durma

Herşeye rağmen evinizin ederini doğru belirlediğinizi düşüneceksiniz. Ne de olsa evinizin hikayesini, onun için ne gibi masraflar yaptığınızı, diğer evlere oranla avantajlarını sizden daha iyi bilen birisi çıkmayacaktır. Dolayısıyla alıcıları ikna edebileceğinizi düşünüyorsunuz bu aşamada ve konumunuzu korumaya devam ediyorsunuz ta ki ilk teklifler elinize ulaşana dek.

Hayalkırıklığı

Eviniz için teklifler gelmeye başladı ancak “pazarlık sünnettir”, “pazarlık payı var mı?”, “fiyatta yardımcı olur musunuz”, “elimde şu kadar peşin var, hemen vereyim bitirelim şu işi” gibi cümleler duymaya başlayacaksınız. Bu cümlelerin hepsinin ortak noktası ise istediğiniz paranın daha düşüğünü verecek kişiler tarafından kurulmuş olması. Evin satılamayacağını, daha fazla borca gireceğinizi, istediğiniz evi alamayacağınızı düşünmeye başlıyor ve hayalkırıklığına korku da eşlik etmeye başlıyor.

Sevinç

Hayalkırıklığına eşlik eden korku beklemediğiniz bir anda sevince dönüşüyor ve evinizi istediğiniz fiyatı verecek alıcıyı buluyorsunuz. Artık hayalinizdeki eve daha yakınsınız.

Üzüntü

Müşteriyi buldunuz, fiyatta anlaştınız ve eşyalarınızı toplamaya başladınız. Her odayı toplarken artık gözünüzün önüne o odada yaşadıklarınız gelecek aklınıza. Belki o odada artık yaşamayan bir yakınınızı veya arkadaşınızı ağırlamıştınız. Belki yeni doğan çocuğunuzun odasıydı veya evliliğinizin başladığı ev bu evdi. Evin her köşesindeki yaşanmışlıklar, unuttuğunuzu düşündüğünüz ayrıntılar gözünüzün önüne gelmeye başlayacak. Bu karmaşık duygular eşliğinde eşyalarınızı toplayacak ve evi yeni sahibine teslim edeceksiniz.

Tekrar Sevinç ve Keyif

Artık yeni evinizdesiniz ve gelecek günlerin hayalini tatlı bir yorgunlukla kuruyorsunuz. Geleceğe atılmış ilk adımda yine sevinç ve keyif var.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Ev satışı yapmanın duygusal yol haritası emlak gayrimenkul imar tapu emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem daire konut ev mesken değerleme emlak müşaviri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?