Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...

Gayrimenkul alım-satımında mevcut kiracılı olanlar tercih edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda kiracı otursa da konutu satın alan kişi kendi kullanmak istiyor. Peki, yeni satın alınan evden kiracının tahliyesi nasıl yapılır? Yeni satın alınan evden kiracın

Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi...

Gayrimenkul özellikle de konut satın alırken, özellikle yatırım veya gelir elde etme amaçlı bir alım-satım ise içinde kiracısı bulunanlar tercih edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda kiracılı gayrimenkul alınsa da satın alan kişinin gayrimenkulün kullanımına ihtiyacı bulunuyor.

Peki, bu durumda yeni evsahibi kiracıyı nasıl tahliye edebilir? Yeni satın alınan evler için kiracı tahliyesinin hukuki prosedürü nedir?

Türk Borçlar Kanunu, yeni satın alınan evde kiracının tahliyesini düzenliyor. Kanuna göre, tahliyenin bazı koşulları bulunuyor.

Öncelikle evi alan kişinin kiracıya fesih bildiriminde bulunması gerekiyor. Bu bildirimin geçerli olması içinse yazılı yapılması şartı bulunuyor.

Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebiliyor.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabiliyor.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Yeni Satın Alınan Evden Kiracının Tahliyesi emlak gayrimenkul imar tapu emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem daire konut ev mesken değerleme emlak müşaviri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?