Eklenti Brüt Alanı Nedir?

Eklenti Brüt alanı Nedir? Eklenti net alanı nedir?

Eklenti Brüt Alanı Nedir?

Eklenti, bir bağımsız bölümün dışında olup doğrudan doğruya o bölüme ait olan yerdir.

Eklenti brüt alanı, sadece bağımsız bölüme ait olup bu bölümün kullanımı ve tasarrufunda bulunan, bağımsız bölümün içinde olmayıp, aynı katta veya farklı katta yer alan ve girişi bağımsız bölümden ayrı olan mekanların bağımsız bölüm brüt alanının belirlenen esaslar dikkate alınarak hesaplanacak alanı ifade eder.

Eklenti net alanı ise sadece bağımsız bölüme ait olan ve içerden bağlantısı bulunmayan, aynı veya farklı katlardaki alanı anlatmak için kullanılır.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 6. Maddesinde eklenti alanları şöyle sıralanır:

- Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan kömürlük, su deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi yerler eklentidir.

- Eklentiler, ait olduğu bağımsız bölümün bütünleyici parçası sayılır ve o bölümün maliki, eklentilerin de tek başına maliki olur.

- Eklentiler kat mülkiyeti kütüğünün “beyanlar” hanesine kaydedilir ve bunlardan ana yapının oturduğu zeminin dışında kalanlar kadastro planında veya tapu haritasında ayrıca gösterilir.

- Eklenti bölümlerinin tapusu bulunmaz. Ancak tapu kaydının şerhler bölümüne tescil edilir.

- Bağımsız bölümlerin başkasına devri, kayıtlanması veya kiralanması halinde, eklentiler ve ortak yerler de kendiliğinden devredilmiş, kayıtlanmış veya kiralanmış olur.

Türk Medeni Kanunu’nda da eklenti tanımı yapılır. Kanunda eklenti şöyle ifade edilir:

“Bir şeye ilişkin tasarruflar, aksi belirtilmedikçe onun eklentisini de kapsar. Eklenti, asıl şey malikinin anlaşılabilen arzusuna veya yerel adetlere göre, işletilmesi, korunması veya yarar sağlaması için asıl şeye sürekli olarak özgülenen ve kullanılmasında birleştirme, takma veya başka bir biçimde asıl şeye bağlı kılınan taşınır maldır. Eklenti, asıl şeyden geçici olarak ayrılmakla bu niteliğini kaybetmez.”

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Eklenti Brüt Alanı Nedir emlak gayrimenkul imar tapu emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem daire konut ev mesken değerleme emlak müşaviri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?