Muhtar Tapusu Nedir?

Muhtar tapusunun geçerlilik süresi ne kadardır? Tapu, bir taşınmazın sahibinin kim olduğunu gösteren resmi belgedir. Kadastro görmüş yerlerde, tapuya kayıtlı taşınmazların alım satımları tapuda bu belgeye dayanarak yapılır.

Muhtar Tapusu Nedir?

Ancak kadastro görmemiş yerlerde alım satım işlemleri herhangi bir belge olmaması nedeniyle tapu dairesinde değil, muhtarlıkta yapılır. Muhtar, alım satımı yapılan yere ilişkin satış sözleşmesi niteliğinde bir belge düzenler, bu belge “muhtar tapusu” olarak anılır.

Peki, muhtar tapusunun geçerlilik süresi nedir?

Muhtar tapusu, kadastro tutanaklarının kesinleşmesi ve hak düşürücü süre sonuna kadar geçerli olur. Mevzuatta muhtar tapusunun geçerliliğine ilişkin bilgiler şu şekildedir:

√ 30 günlük ilan süresi geçtikten sonra dava açılmayan kadastro tutanaklarına ait sınırlandırma ve tespitler kesinleşir.

√ Kadastro müdürü tarafından onaylanarak kesinleşen tutanaklar ile kadastro mahkemesinin kesinleşmiş kararları; kesinleşme tarihleri tescil tarihi olarak gösterilmek suretiyle en geç 3 ay içinde tapu kütüklerine kaydedilir.

√ Bu tutanaklarda belirtilen haklara, sınırlandırma ve tespitlere ait tutanakların kesinleştiği tarihten itibaren on yıl geçtikten sonra, kadastrodan önceki hukuki sebeplere dayanarak itiraz olunamaz ve dava açılamaz.

√ Kadastrosu tamamlanan çalışma alanı içerisinde kalan eski tapu kayıtları, işleme tabi kayıt niteliğini kaybederler. Bu kayıtlara dayanılarak kadastro ve tapu sicil müdürlüklerinde işlem yapılamaz.

√ Kesinleşmemiş tutanaklar herhangi bir nedenle tapuya tescil edilmişse, iddia ve taşınmazın niteliğine bakılmaksızın, taşınmazı tescil tarihinden itibaren 20 yıl müddetle malik sıfatıyla zilyetliğinde bulunduranlar ile bunların akdi ve kanuni halefleri açılmış ve açılacak olan davalarda medeni kanunun tapuya itimat prensibinden yararlanırlar.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Muhtar Tapusu Nedir emlak gayrimenkul imar imar sorgulama imar kanunu tapu tapu kütüğü tapu sorhulama emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem kiralık daire satılık daire daire konut ev arsa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?