360 derece dönebilen ev

İtalya’da inşa edilen bir kır evi 360 derece dönebiliyor.

360 derece dönebilen ev

Mimar Roberto Rossi tarafından tasarlanan kır evi, 360 derece kendi ekseni etrafında dönebiliyor. Bir direk üzerine konumlandırılan sekizgen ev, kendi ekseni etrafında dönebilmesi sayesinde içerisinde yaşayanların, bulunduğu bölgenin etrafını tam olarak oturdukları yerden görebilmelerini sağlıyor. Bu dönüş özelliği aynı zamanda, binanın güneş panellerinin günün her saati güneş ışınlarını doğrudan alabilmesini sağlıyor.

Binanın mimarı, böyle bir tasarımı yapmaya kendisini, müşterisinin yönlendirdiğini belirtti. Mimar ise 1930’larda mimar Angelo Invernizzi tarafından iki katlı dönebilen bir ev inşa edildiğini ve bu evden ilham aldığını söyledi.

Çelik bir iskelete sahip olan evin, dış cephe kaplamalarında ahşap kullanıldı. Ayrıca kendi enerjisini üretecek şekilde tasarlanan evin çatısındaki güneş panelleri, evin kendi ekseni etrafında dönebilmesi sayesinde günün her saati doğrudan güneş ışığını alabiliyor. Böylece güneş pilleri her gün azami düzeyde dolabiliyor.

Güneş panellerinin yanı sıra evde bulunan güneş enerjisini ısı enerjisine çeviren bir sistem ve termal sistem bulunuyor. Bu sayede güneş enerjisinden elde edilen enerji sayesinde ev, hem ısıtılabiliyor hem de soğutulabiliyor.

Rossi’nin tasarımı son iki yılda popüler olmaya başlayan dönen ev tasarımlarına eklendi. Geçtiğimiz yıl İngiltere’de inşa edilen bir evin çatı katı ve Amerika’da inşa edilen başka bir evin, gözlem balkonu adı verilen bir kısmı ise 360 derece dönebilecek şekilde tasarlandı. Ancak sadece Rossi’nin tasarımı evin tamamının dönebilmesi sayesinde diğer tasarımların önüne geçti. 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

360 derece dönebilen ev emlak gayrimenkul imar imar sorgulama imar kanunu tapu tapu kütüğü tapu sorhulama emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem kiralık daire satılık daire daire konut ev
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?