Kira Stopajı Nedir!?

Kira stopajını kim öder? Kira stopajını kiracı mı öder?

Kira Stopajı Nedir!?

İşyeri amaçlı gayrimenkullerin kiralamalarında, brüt kira bedeli üzerinden stopaj vergi kesintisi uygulanır. Kira stopaj vergisi, işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller için kiracı tarafından brüt kira bedeli üzerinden kesintiye tabi tutularak vergi dairesine ödenen vergiye denilir.

Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar, kira ödemeleri üzerinden stopaj yapmak zorundadır.

Peki, kira stopajını kiracı mı öder? Yoksa mal sahibi mi öder?

Kira stopajını kimin ödeyeceği anlaşmazlıklara konu olan bir durumdur.

Kira stopajından mal sahipleri değil, kiracılar sorumludur. Vergi Usul Kanununa göre, vergi kesintisinde müteselsilen kesinti kuralı bulunmasına karşın, işyeri kira ödemelerinde, kiracının stopaj (vergi kesintisi) yapmaması halinde mal sahibinin de müteselsilen sorumlu olacağı yönünde, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir belirleme bulunmuyor.

Bu nedenle, kiracının stopajı vergi dairesine yatırmamasından dolayı, işyeri sahibinin sorumluluğu bulunmuyor. Bu vergi kesintisi, gelecek aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden de yapılıyor.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Kira Stopajı Nedir! emlak gayrimenkul imar imar sorgulama imar kanunu tapu tapu kütüğü tapu sorhulama emlak bayilik emlak danışmanı emlak haberleri emlak gündem kiralık daire satılık daire daire konut ev arsa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?