Gayrimenkulcüler talep artışı için yeni destekler bekliyor

Gayrimenkul sektörü konutta talep artışı için destek bekliyor. Zira 2018’in ilk yarısı oldukça hareketli geçerken ikinci yarıyılda piyasalar durgunlaştı.

Gayrimenkulcüler talep artışı için yeni destekler bekliyor

Gayrimenkul sektörü, 2019 yılında yeni politikaların hayata geçirilmesini istiyor. Emlak Katılım Bankası'nın konumlandırılması, ilk konut edinimine sağlanan teşvikler, alternatif finansman modelleri gibi konular sektörün 2019'daki gündem maddeleri olacak.

Stokların yeterince eritilemediği 2018'de yeni proje sayısı da azaldı. Ticari gayrimenkul piyasasında da yavaşlama görülürken, arza eklenen tamamlanan projelerle birlikte satış ve kiralama adetleri daraldı. 2017'de 1 milyon 409 bin adet olan konut satışlarının 2018'de 1 milyon 370 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor. 2019 yılında ise bu rakamın 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 300 bin arasında olacağı öngörülüyor.

'Emlak Bankası'nın fonksiyonu şekillenmeli'

2019'da farklı politikaların hayata geçirilmesinin hayati öneme sahip olduğuna vurgu yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Emlak Katılım Bankası'nın konumlandırılması ve geliştirici ile nihai tüketici tarafında nasıl bir hareket alanı sağlayacağı netleşmeli. İlk konut ediniminde sağlanan teşvikler genişletilip daha uygulanabilir hale getirilmeli. Alternatif finansman modelleri gündeme getirilmeli" diye konuşuyor.

Umut yabancıya satışta

Sektör yetkilileri, gayrimenkule ivme kazandırabilmek için yeni yılda farklı politikaların ve yeni finansman modellerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor. 2019'da KDV ve harç oranlarında sağlanan teşvikin sadece birinci el konut ve işyerlerinde sürekli olarak uygulanması da sektörün önemli beklentileri arasında yer alıyor. 2019 yılı, yeni konut projelerinin ilerleyen yıllara ötelendiği, var olan stokların eritilmeye çalışıldığı bir yıl olacak. Sektör iç pazardaki daralmayı yabancılara odaklanarak hareketlendirmeye çalışacak. 2018'de 40 bin adet

Murat Atay: İkinci yarıyılda toparlanır"

Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, yerel seçimler sonrası döviz kurlarının görece daha stabil duruma gelmesi, alınan tedbirlerle bugünden dahi küçük küçük pozitif sonuçları görülen enflasyon ve faizlerde düşüş trendi beklentisiyle, Türkiye ekonomisinin olumlu yönde seyredeceği görüşünde olduklarını söylüyor.

Beklenen olumlu seyrin de gayrimenkul sektörüne pozitif katkı sağlayacağına işaret eden Atay, şöyle devam ediyor: "Sektörü canlandıracak yeni düzenlemeler ve kalıcı teşvikler konusunda adımların atılmaya devam edilmesi, hükümetimizin bu yönde sektörü desteklemeyi sürdürmesi, gerek tüketiciler gerekse yatırımcıların harekete geçmesi için tetikleyici olacaktır. Yılın ikinci yarısıyla birlikte, enflasyon rakamlarında ve faiz oranlarındaki olumlu yönde gelişmeyle, ertelenen taleplerin devreye gireceği, sektörü canlandıracağı görüşündeyiz. "

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Konut satışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?