EMLAKÇI MAAŞLARI

Ev, arsa, arazi, bina gibi tüm gayrimenkul satış ve kiralama işlerini yapan aracı firma ve şahıstır Emlakçı. Genellikle çalışma prensipleri, komisyon usulü olsa da, günümüzde bazı emlakçılar konut ve arsalarını doğrudan satışını da yapmaktadır.

EMLAKÇI MAAŞLARI
EMLAKÇI MAAŞLARI
Ülkemizde de emlakçılık, inşaat sektöründeki yatırımların artmasıyla oldukça rağbet gören, kazançlı bir meslek haline gelmiştir. Emlakçı maaşları ve görevleri arasında:
  • Konut alım satımı
  • Gayrimenkul kiralama
  • Arsa ve arazi alım-satım ve kiralama
  • Dükkan satış ve kiralama
  • Komisyonculuk

gibi görevler bulunur. Bugün her şehirde mutlaka emlak ve gayrimenkul işleriyle uğraşan, komisyon usulü çalışan emlakçılar bulunmaktadır. Emlakçılığın bu kadar yaygın olduğu ülkelerde, haliyle rekabet de oldukça fazladır. Emlakçı ne kazanır diye sormadan önce, bulunduğu şehirdeki emlak ofislerine, emlakçı talebinin niceliğine, faaliyette olan emlakçıların nitelik ve özgeçmişlerine bakmak gerekir. Emlakçı maaşları hakkında bilgi vermeden önce emlakçı olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

NASIL EMLAKÇI OLUNUR?

Emlakçı olmak için, ülkemizde herhangi bir önlisans veya lisans programı tamamlamanıza gerek yoktur. Ticari bir zekaya, sıkı insan iletişimi ve pazarlık yeteneğine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, siz de ufak bir sermayeyle emlak ofisi açarak emlakçılık yapabilirsiniz. Elbette bu mesleği icra etmek için kendinize akademik anlamda da yetkinlikler katmak isteyebilirsiniz. Bunun için ülkemizdeki herhangi bir devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesindeki 2 yıllık (önlisans) Emlak ve Emlak Yönetimi bölümünü tamamlamanız gerekmektedir. Bu bölümü tamamlayarak emlak ve emlakçılığın, pazarlamanın teorik yönlerini kapabilir ve işi kitabından öğrenebilirsiniz. Ancak baştan söyleyelim, ticari bir yeteneğe, sıkı insan ilişkilerine sahip değilseniz hiç bu işe girip vaktinizi ve sermayenizi harcamayın deriz.

 

EMLAKÇI NE KADAR KAZANIR?

İnşaat ve gayrimenkul sektörüne gösterilen ilginin artmasıyla, bugün artık emlakçı komisyonları da bulunduğu şehir ve kitle popülasyonuna göre artmaktadır. Elbette İstanbul’da çalışan emlakçıyla daha taşra bir şehirde faaliyet gösteren emlakçının aynı oranda kazanmasını beklenemez fakat, İstanbul’un rekabetiyle taşranın rekabeti de kazanca oranla artmaktadır. Evet, taşra bir kentte emlakçılık yaparak aylık geçiminizi garantili bir şekilde idare ettirebilirsiniz, çok fazla ve uçuk rakamlar kazanamazsınız ama rekabetiniz olmaz. İstanbul, Ankara gibi şehirlerde ise çok daha über rakamlar kazanabilir ancak rekabetiniz de doğru oranda artacaktır. Bunun yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı bazlı yani uluslararası çalışan emlakçı kazançları, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleriyle değişkenlik göstermektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE EMLAKÇI MAAŞLARI NE KADAR? 2019 EMLAKÇI KAZANÇLARI

Aşağıdaki tabloda, ortalama bir emlakçının Türkiye standartlarında tecrübe yılına oranla ne kadar maaş aldığını görebilirsiniz. Bu rakamlar bireyin kendisini geliştirmişliği, yabancı dili, çeşitli eğitim ve sertifika becerilerine, hatta bazı şirketler için mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Başlayan Emlakçı Maaşı 2250 TL – 3500 TL Arası +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Emlakçı Maaşı 3500 TL – 5050 TL Arası +Prim
5+ Yıl Tecrübeli Emlakçı Maaşı 5050+ TL +Prim

DEVLETTE ÇALIŞAN EMLAKÇI MAAŞLARI NE KADAR? 2019 KAMU EMLAKÇI MAAŞLARI

 

Devlet dairesinde ise durum biraz daha farklıdır. Kamuda çalışan emlakçılar için genellikle mezun olunan üniversite, aldığı sertifikalar pek de nominal/reel yarar sağlamaz. Bireyin kendisini yetiştirmesi ve geliştirmesi için elbette faydalıdır ancak söz konusu maaş olunca etki faktörleri oldukça kısıtlanır. Kamuda bu meslek “emlakçı” olarak geçmez ancak kamu ihaleleri, kamu gayrimenkul alım ve satım işleriyle uğraşan memur statüsünde çalışanlar mevcuttur.

Yeni Başlayan, En Alt Kademe Emlakçı Maaşı 2845 TL
En Yüksek Kademe Emlakçı Maaşı 3625 TL

Gördüğünüz gibi asgari ücretin 2019 yılında 2020 TL olmasıyla emlakçı maaşları hem özel sektör hem de devlette farklılık göstermektedir. Özel sektörde daha az maaşla işe başlayan emlakçının avantajı, bu kazancın hızla yükselebilmesiyken, devlette bu durum biraz daha yavaş ve daha az zam oranlarıyla gerçekleşir.

EMLAKÇI MAAŞLARI
 
 

 EMLAKÇININ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASIL?

Emlakçıların çalışma şartları, yaşadığı şehrin popülasyonuna ve emlak pazarına göre değişkenlik göstermektedir. Rekabetin yüksek olduğu büyük şehirlerde iş yapan emlakçılar için çalışma şartları oldukça zor ve yorucudur. Elbette kazancı da bu oranla daha yüksektir. Ancak taşrada çalışan bir emlakçı için çalışma şartlarının daha durağan ve rahat olduğunu söyleyebiliriz.

EMLAKÇI İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Günümüzde emlakçı olmak sosyal medya ve internet iletişimin genişlemesiyle rağbetini ve popülaritesini giderek kaybetmektedir. Pek çok emlak sitesi ortaya çıkmış ve müşteriler, aradıkları gayrimenkullere bu siteler aracılığıyla, doğrudan sahibiyle iletişim kurarak erişmeyi başarmıştır. Bu durum emlakçının iş imkanlarını azaltmıştır. Elbette emlakçılık mesleğini icra edenler, bu duruma alternatif çözüm olarak, pek çok sahibinden gayrimenkul sitesinde hesap oluşturmuş ve yine emlakçılık faaliyetlerini bu siteler üzerinden sürdürmeye devam etmektedirler.

EMLAKÇI YURT DIŞINA SATIŞ YAPABİLİR Mİ?

Elbette emlakçılar yurt içi ve yurt dışı arenada faaliyet gösterebilir ancak bunun başlıca şartı, yabancı bir dile, uluslararası bir vizyona ve sabra sahip olmaktır. Satış yaptığı ürünü, şehrini, piyasasını ve bu ürünün Dünya piyasasını bilmeyen bir emlakçının başarılı olması pek mümkün değildir. Örneğin Antalya’da daire satan bir emlakçıyı düşünelim. Bu emlakçı için sahip olduğu müşteri kitlesi Rusya ve Ukrayna ağırlıklı olacak, pek az Arap ve Asya kökenli kitleye hitap edecektir. Uluslararası arenada satış yapabilmek ve başarılı olmak isteyen bu emlakçının, öncelikli potansiyel müşteri kitlesine hitap etmesi için; İngilizce, Rusça ve Ukraynaca bilmesi gerekir. Bunun yanı sıra Rus ve Ukrayna kökenli vatandaşların, Antalya ve Akdeniz’de aradığı özellikleri iyi tanımalı ve onlara odaklı PR çalışmaları yapması gerekir.

 
EMLAKÇI MAAŞLARI
 
 

EMLAKÇI OLMAK ÇOK PARA KAZANDIRIR MI?

Bu sorunun yanıtı, emlakçının sahip olduğu nitelikler, iş hacmi ve müşteri potansiyeline göre değişiklik gösterir. Örneğin taşra bir şehirde, yerel emlak işleriyle uğraşan bir emlakçıyla, bir metropolde uluslararası arenada koşturan emlakçının kazançları aynı olmayacaktır. Yerel alanda, taşrada faaliyet gösteren emlakçıların daha stabil ve ortalama kazançları vardır. Elbette bu alanda faaliyet gösteren emlakçıların nitelik konusunda çok donanımlı olması beklenemez. Ancak İstanbul gibi metropol şehirlerde faaliyet gösteren ve uluslararası sahada çalışan emlakçıların kazançları, iş hacimleri yüksek olacağı gibi sahip oldukları donanımların da yüksek olması beklenebilir. Bu donanımlar yabancı dil, etkili iletişim, ar-ge, gündemi takip etme gibi sıralanabilir.

EMLAK VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ NASIL?

Ülkemizdeki ekonomik dalgalanmaları ve ülkemizin jeopolitik konumunu ele alırsak, ülkemizde emlak ve gayrimenkul sektörünün geleceğine dair çok çeşitli yorumlar yapabiliriz. Örneğin yakın zamanda yaşadığımız dolar krizinin etkileri başta emlak ve gayrimenkul sektörünü olumsuz etkilemiştir. İnşaat maliyetleri artmış, bu durum ev ve gayrimenkul fiyatlarını arttırmış ve vatandaşı gayrimenkul alımına karşı bir süre durdurmuştur. Her ne kadar bu durum emlakçı maaşları konusunda negatif etki yaratsa da bunların yanında ülkemizin gerek tarihi, gerek turistik yapısı düşünülürse, pek çok yabancı turist açısından Türkiye’de ev sahibi ve olmak ve Türkiye’de yaşamak ilgi çekici tercihlerden birisi olabilir. Örneğin bugün, Antalya’nın, Dünya’nın pek çok çeşitli yerinden göç aldığını ve gayrimenkul satışlarının uluslararası yapıldığı bilinmekte. Turistik açıdan değerlendirildiği zaman hesaba politika ve siyaset de girmektedir. Örneğin 2017 yılında Rusya ile yaşadığımız uçak krizinin akabinde, pek çok Rus turist akını ve gayrimenkul satışı sekteye uğramıştır. Ülkemizdeki devlet yöneticilerinin yaptığı açıklamalar, diplomatik hamleleri ve kararları da gerek emlak, gerek turizm gerekse gayrimenkul sektörünü doğrudan etkileyebilmektedir.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

EMLAK GAYRİMENKUL EMLAKKURSU EMLAKDANIŞMANI EMLAK HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?