Herkese Merhaba, Bu yazıda sizlerle herkesin merak ettiği Emlakçılık Komisyonu konusuna değineceğiz. Öncelikle bilmeyenler için komisyon ne demek onu öğrenelim.

Komisyon Nedir?

Komisyon, bir ticari işlemin yapılmasına aracılık eden kişi ya da kuruluşa gerçekleştirdiği hizmet karşılığında belirli bir oranda yapılan ödemedir.

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

Ev satışı ve kiralamalarda komisyonun kimden alındığı değişiklik gösterir. Ev satışında emlakçı komisyonu ev sahibinden ve alıcıdan eşit miktarda alınır. Evin fiyatı üzerinden hesaplanan bu komisyon yeni yönetmeliğe göre, %2’si ev sahibinden, %2’si alıcıdan olacak şekilde alınır. Kiralama işlemlerinde ise komisyon sadece bir seferliğine kiracıdan alınır ve kiracının bir aylık kirasına eşit olur.

Emlakçılar Ne Kadar Komisyon Alır? Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaçtır?

Emlakçı komisyonu satın alma ve kiralama işlemlerinde aynı oranda uygulanmamaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 05 Haziran 2018’de yayınladığı yönetmelik ile emlakçı komisyonlarında değişikliğe gidilmiştir. Aslında bu bir değişiklikten çok bir indirim ve sınırlama şeklinde gerçekleşti.

 

Eski yönetmelikte konut alım satımda geçerli olan komisyon oranı %6 (%3 alıcıdan %3 satıcıdan olmak üzere) iken yeni yönetmelikte %4’e (%2 alıcıdan %2 satıcıdan olmak üzere) düşmüştür. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep edilirken, yeni düzenlemeyle birlikte komisyon bedeli bir aylık kira bedeline eşit olacaktır. Bu oranlara KDV (%18) bedeli dahil edilmemiştir.

Emlakçı Komisyonu 2018

Aşağıdaki tabloda eski ve yeni emlakçı komisyon oranlarındaki değişimi görebilirsiniz.

Emlakçı Komisyonu 2017 - 2018 Kıyaslama (KDV hariç)

 

Emlak Komisyon Oranı ve Hesaplama

Ev satışı ve kirası için hesaplanan örnek değerleri aşağıdaki tablolarda inceleyebilirsiniz.

Ev Satışında Emlakçı Komisyonu (KDV hariç):

EMLAK GAYRİMENKUL EMLAKKURSU EMLAKDANIŞMANI EMLAK HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?