8 Maddede Yeni Emlak (Taşınmaz Ticareti) Yönetmeliğinin Getirdikleri

Aşağıdaki yazımız ile taşınmaz yönetmeliğinde olması muhtemel konuları incelemiştik. Bugün Resmi gazete yayınlanan yönetmelikle gerçekte neler değişti, emlakçı komisyonu ne kadar oldu, beraber bakalım:

8 Maddede Yeni Emlak (Taşınmaz Ticareti) Yönetmeliğinin Getirdikleri

  ​Emlakçı Komisyon Oranları Düştü (05.06.2018)

  1. Emlakçıların hizmet bedeli oranı satışlarda KDV hariç %6’dan, %4’e düştü. (%2 alıcıdan ve %2 satıcıdan)
  2. Emlakçı kira komisyonu ise artık 1 kira olacak!
  3. Taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek.
  4. Bu yetki belgesini alabilmek için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek.
  5. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirildi.
  6. Emlak ofisleri en az net 30 metrekare olacak.
  7. Emlak komisyoncuları emlakçılık dışında başka ticari faaliyette bulunulamayacak
  8. 3 aylık geçiş dönemi olacak: İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce işletmenin yetki belgesi olup olmadığına bakılacak. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Bunun için 3 aylık geçiş dönemi öngörüldü.

 


Yeni Emlak Yönetmeliği Tasarısı:

Hükûmetin gündemindeki yeni emlak komisyonculuğu yönetmeliği emlakçıları nasıl etkileyecek? İşte, emlakçılıkta komisyon oranlarını ve standartları yeniden belirleyecek olan emlak yasası taslağında dikkatimizi çeken 5 önemli madde:

1. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Olacak

Emlakçılık yapmak isteyenlerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerinden yetki belgesi alması gerekecek. Ancak emlak yönetimine ilişkin ön lisans diploması bulunanlar bundan muaf tutulacak. Vatandaşlar, yetki belgesine sahip emlakçıların güncel listesini Bakanlığın internet sitesinden kontrol edebilecek.

2. Emlakçı Komisyonu Ne Kadar Oluyor?

Kiralama işlemlerinde bir kira bedeli, satışlarda toplam %3 hizmet bedeli alınacak. Satış hizmet bedeli alıcı ile satıcı arasında eşit olarak bölünecek. (Tasarı aşamasındaki yönetmelikte satış hizmet bedeli rakamının henüz netleşmediği duyumlarımız arasındadır.)

3. Emlak Sözleşmesinde Hizmet Bedeli Oranı

Hizmet sözleşmesinde hizmet bedeli oranına yer verilmemesi halinde; hizmet bedeli, aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin binde beşi olacak; kiralamaya ilişkin hizmet bedeline yer verilmemesi halinde ise herhangi bir bedel talep edilemeyecek.

4. Cayma Akçesinde Değişiklik

Taraflardan herhangi birinin hukuken haklı bir sebebi olmaksızın alım satım veya kiralamadan cayması durumunda cayan tarafa, alım satımda hizmet bedelinin yüzde 10’u, kiralamalarda hizmet bedelinin tamamını ödeme yükümlülüğü getiriliyor.

5. Emlak Sözleşmelerine Standart Geliyor

Emlak yasa tasarısı ile farklı farklı belgeler hazırlamasının önüne geçmek için “hizmet”, “alım satıma aracılık”, “kiralamaya aracılık” ve “hizmet ortaklığı” gibi dört farklı tür sözleşme standardı getiriliyor.

 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

EMLAK GAYRİMENKUL EMLAKKURSU EMLAKDANIŞMANI EMLAK HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?