Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır?

Brüt metrekare alan hesaplamalarına hangi alanlar dahil edilirken; hangi alanlar dahil edilmiyor? Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır? İşte Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri...

Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır?

Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır?

Evin metrekaresi iki farklı şekilde hesaplanıyor. Bunlar evin brüt metrekaresi ve evin net metrekaresi olarak karşımıza çıkıyor. Peki evin brüt metrekaresi hesabı na hangi alanlar dahil ediliyor? Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

 

Ev brüt metrekaresi hesaplama larına ilişkin esaslar, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında 44. maddede yer alıyor.

 

Evin brüt metrekaresi: Evin içerisindeki duvarlar, kolonlar, sıva payları, bağımsız bölümün merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır. 

 

Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır.

 

Eklenti Brüt Alanı: Sadece bağımsız bölüme ait olup bu bölümün kullanımı ve tasarrufunda bulunan, bağımsız bölümün içinde olmayıp, aynı katta veya farklı katta yer alan ve girişi bağımsız bölümden ayrı olan mekanların 44 numaralı bentte belirlenen esaslar dikkate alınarak hesaplanacak alana deniyor.

 

Bağımsız Bölüm Toplam Brüt Alanı: Bağımsız bölüm bürüt alanına bu bölüme ait eklenti veya eklentilerin bürüt alanının ilave edilmesiyle hesaplanan toplam brüt alanı ifade ediyor.

 

Bağımsız Bölüm Genel Brüt Alanı: Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan genel brüt alan olarak ifade ediliyor.

 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır Evin brüt metrekaresi Evin brüt metrekaresi hesabı Ev brüt metrekaresi hesaplama brüt metrekare brüt metrekare hesabı brüt metrekare nasıl hesaplanır Brüt metrekare nedir eklenti brüt al
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?