Metrekare Hesaplama

Evinizi alıp satarken işinize yarayan metrekare hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte metrekare hesaplamaişlemi...

Metrekare Hesaplama

Evinizin net metrekaresini hesaplayabilmek için, evin içinde yer alan tüm odaların ve alanların metrekare türünden değerlerinin hesaplamak ve hesaplanan bu değerlerin toplamını almanız gerekiyor. Peki, bir odanın metrekaresi nasıl hesaplanır? İşte yanıtı...

Almak istediğiniz evin brüt metrekaresi yerine net metrekaresine bakarak karar vermeniz gerekir. Bunun nedeni brüt metrekare olarak hesaplanan evin metrekare değerine evin kullanılmayan bazı alanları da dahil edilirken net metrekare hesabında sadece duvarlar arasında kalan bölümler ölçülüyor. Bu sebeple; evin kullanılabilir alanlarını net metrekare hesabı ortaya çıkarıyor.

METREKÜP HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

NET METREKARE HESABI NASIL YAPILIR?

Evinizin net metrekare hesabını hesaplayabilmeniz için ilk olarak evinizdeki bölümlerin kapladıkları alanların metre(m) cinsinden bulunması gerekiyor.

BİR ODANIN METREKARESİ NASIL HESAPLANIR?

Odaların dikdörtgen olduğu varsayılırsa, yapılması gereken, metreyi kullanarak farklı ebatlardaki duvarların ölçükmesi... Çıkan metrekare değerleri birbiriyle çarpıldığında odanın metrekare cinsinden boyutu ortaya çıkacaktır.

Bir odanın metrekare cinsinden hesaplanmasına örnek verecek olursak :

Odanın komşu duvarlarından biri 400 cm; diğeri ise 350 cm değerinde olduğu varsayıldığında; ilk olarak yapılması gereken, cm olarak hesaplanan değerleri metre cinsine çevirmek... 400 cm değerini metre türüne çevirdiğimizde 4,00 metre, 350 cm değerini metre türüne çevirdiğimizde ise 3,50 metre olacaktır.

-

Metrekare Hesaplama

-

Son olarak; bu iki metre değeri birbiri ile çarpıldığında sonuç odanın metrekare hesabı olarak karşımıza çıkıyor :

4,00 m. x 3,50 m. = 14,00 metrekare

Bu hesapta, sonuç olarak dairenin net metrekare alanı 14 metrekare şeklinde belirleniyor. Peki, net metrekareye dahil olan alanlar neler? İşte yanıtı...

NET METREKAREYE DAHİL ALANLAR

Net metrekare, bilindiği üzere brüt metrekarenin aksine evin kullanılabilen gerçek alanını söylüyor. Peki hangi alanlar net metrekareye dahil ediliyor? İşte konutta net metrekareye dahil alanlar...

Bir konutun net metrekaresi yukarıda da belirtildiği gibi brüt metrekarenin aksine konutun kullanılabilen alanlarını hesaplarken ortaya çıkıyor. Peki evin hangi bölümleri net metrekareye dahil edilerek hesaplanıyor? İşte konutta net metrekareye dahil alanlar...

Net metrekare, brüt metrekare kadar kullanılmayan bir alan hesabı olarak karşımıza çıkıyor. Brüt metrekareye, net metrekareden daha çok alan dahil ediliyor. Bu nedenle de konut alım satımlarında daha büyük olan alan hesabı 'brüt metrekare' kullanılıyor.

Ancak, evin gerçek kullanım alanını net metrekare söylüyor? Peki Peki hangi alanlar net metrekareye dahil ediliyor? Net metrekareye dahil alanlar nelerdir, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

-

Metrekare Hesaplama

-

EVİN HANGİ BÖLÜMLERİ NET METREKAREYE DAHİL?

Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alan oluyor. Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmiyor.

Bunun yanı sıra açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmiyor.

NET ALAN HESABI

Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı bulunuyor.

NET METREKARE NASIL HESAPLANIR ?

Konutun net metrekaresinin hesaplanması için, evin tüm odalarının metrekarelerinin tek tek hesaplanması gerekiyor. Bulunan metrekarelerin toplanması halinde evin net metrekaresi bulunmuş oluyor.

-

Metrekare Hesaplama

-

Bir odanın alanını bulmak için de odanın komşu iki duvarının metre cinsinden ölçmek ve ölçülen değerlerin birbiriyle çarpılması yeterli oluyor. Peki, brüt metrekare hesabında evin hangi bölümleri brüt metrekareye dahil ediliyor? İşte konutta brüt metrekareye dahil alanlar...

BRÜT METREKAREYE DAHİL ALANLAR

Evin alan hesaplamalarında net alan hesabı ve brüt alan hesabı kullanılıyor. Bu iki alan hesaplamalarına da kimi alanlar dahil edilirken kimi alanlar dahil edilmiyor. İşte brüt metrekareye dahil alanlar...

Evin alan hesabında iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlar: net metrekare alanı ve brüt metrekare alanı. Net metrekare alanında brüt metrekareye dahil edilen bazı alanlar dahil edilmiyor. Peki hangi alanlar brüt metrekareye dahil ediliyor?

NET BRÜT METREKARE FARKI NASIL HESAPLANIR?

İşte brüt metrekareye dahil alanlar aşağıda sıralanıyor:

Bağımsız bölüm bürüt alanı, bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alan olarak karşımıza çıkıyor.

Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez.

Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır.

EKLENTİ BRÜT ALANI

Sadece bağımsız bölüme ait olup bu bölümün kullanımı ve tasarrufunda bulunan, bağımsız bölümün içinde olmayıp, aynı katta veya farklı katta yer alan ve girişi bağımsız bölümden ayrı olan mekanların (44) numaralı bentte belirlenen esaslar dikkate alınarak hesaplanacak alanıdır.

BAĞIMSIZ BÖLÜM TOPLAM BRÜT ALANI

Bağımsız bölüm bürüt alanına bu bölüme ait eklenti veya eklentilerin bürüt alanının ilave edilmesiyle hesaplanan toplam bürüt alandır.

-

Metrekare Hesaplama

-

BAĞIMSIZ BÖLÜM GENEL BRÜT ALANI

Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan genel bürüt alandır.

TOPLAM İNŞAAT ALANI

Bir parselde bulunan bütün yapıların yapı inşaat alanlarının toplamıdır.

Metrekare hesaplama işlemini bilmek ev alım-satımlarında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

AKİTLİ İŞLEMLER Satış Miras Payı Devri Bağış (Hibe) Trampa Taksim (Paylaşma) Kat Mülkiyeti Kat İrtifakı Kat İntifa Hakkı Diğer İrtifak Hakları Gayrimenkul Mülkiyeti İpotek Resmi Senet Devremülk Hakkı Tasarrufları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?