Ev veya Oda Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metrekare hesaplama işlemi bir yapı işinde olmazsa olmaz uygulamalardan biridir. İster çatı yaptırın ister boya badana oda metrekare hesaplama, ev metrekare hesaplama gibi birçok işlem yapılmak zorundadır.

Ev veya Oda Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?

Burada önemli olan hesaplama işlemini doğru bir şekilde yaparak ilerlemek, uygulamanın ne kadar süreceğini, hangi malzemenin ne kadar gideceğini hesaplanabilir kılmak önemlidir. Biz de bu sebeple size bu içeriğimizde metrekare hesaplama ile ilgili elimizden geldiğince aydınlatıcı olmaya çalışacağız.

Metrekare hesaplama işlemine girişmeden önce hangi araç ile hesaplayacağımızı belirlemeliyiz. Bunun için en uygun araç elbette ki bir metre olacaktır. Metre ile rahatlıkla ölçüm yapabilir, yanınızda bulunduracağınız bir hesap makinesi ve bir kağıt kalem ile de ölçüm araçlarınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm bunların ardından hesaplama işlemine geçiş yapılabilir.

metrekarehesaplamaaraci

Ev Metrekare Hesaplama

Ev metrekare hesaplama işlemi hem boya badana için hem de ev sahipleri için oldukça önemlidir. Ev alım satımında, evin her türlü temizlik, ilaçlama gibi işlemlerinde dahi ev metrekare hesaplama işlemi yapılmalıdır. Hesaplama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta net alan ve brüt alan hesabını ayırmaktır. Brüt metrekare hesabında, asansör boşluklarından duvar kalınlıklarına kadar birçok alan hesaplama içinde değerlendirilmektedir. Fakat net metrekare hesabında bu alanlar çıkartılır. Sizin de gerek boya badana gerek yaşam alanı için net metrekare hesabı yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Ev metrekare hesaplama işlemi yapılırken en doğru hesaplama yöntemi ise evin oda metrekare hesaplama uygulaması yapılmasından geçer. Odaların metrekareleri tek tek hesaplandıktan sonra toplanarak tüm evin metrekaresi bulunabilir. Böylece evinize uygulayabileceğiniz boya badana ve benzeri işlemler için gereken değerleri bulabilirsiniz. Fakat oda metrekare hesabı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar da vardır. Bunun için alt başlığımızı incelemelisiniz.

metrekarehesaplamaornegi

Oda Metrekare Hesaplama

Oda metrekare hesaplama işlemi en önemli işlemlerden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki oda metrekare hesabı yaparken pencerelerin ve kapıların boya badana işlemi için hesaplanmaması gerektiğidir. Örnek verecek olursak normalde metrekare hesabınız 100 m2 ise pencere ve kapı dışında 80 m2 gibi bir rakam boya badana için doğru bir hesaplama olacaktır. Bu hesaplamalar neticesinde de bir odaya ne kadar boya gider rahatlıkla bulabiliriz. Daire metrekare hesaplama bu sebeple de önemlidir.

Metrekare hesaplama işi ise öz olarak dikey ve yatay değerlerin çarpılması sonucu bulunur. Odanızın iki kenarını çarparak oda metrekare hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekirse odanızın yatay 30 m, dikey ise 40 m olduğunu varsayalım. Odanızın metrekaresi buradaki verilere göre 120 m2 olacaktır. Fakat boya badana gibi işlemlerde pencere ve kapı dahil olamayacağından buraların da ayrı ayrı metrekaresi hesaplanarak toplam değerlerden çıkartılmalıdır. Pencerinizin de yatay ve dikey metre değerlerinin birbiri ile çarpılması sonucu çıkan değeri toplam değerden çıkarmalısınız. Örneğimizden devam edecek olursak, penceremizin yatay değeri 5 m, dikey değeri ise 3 m olsun. Toplam metrekare değeri 15 m2 olacaktır. Daha önce bulmuş olduğumuz 120 m2 değerden 15 m2 çıkartarak ve kapı için de hesaplamamızı yaparak boyanacak alanımızı bulabiliriz.

Duvar Metrekare Hesaplama

Duvar metrekare hesaplama için yöntem aynı şekildedir. Duvarın iki kenarı birbiri ile çarpılarak sonuç elde edilir. Burada elimizdeki metre ile yatay tarafı bir uçtan diğer uca ölçülür. Bunun ardından dikey kısmı da tamamen ölçülerek bu iki sonuç birbiri ile çarpılır. Sonunda toplam istediğimiz duvarın metrekaresini verecektir.

Bu içeriğimizde size metrekare hesaplama ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Evinizde, odanızda, duvarlarınızda kullanabileceğiniz bu hesaplama yöntemleri ile ister boya badana ister temizlik ister ilaçlama pek çok hizmet birimini hesaplayabilirsiniz. Bunun için püf noktalara dikkat etmeniz ve tam bir hesap yapmanız doğru sonucu verecektir. 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

daire metrekare hesaplama duvar metrekare hesaplama ev metrekare hesaplama metrekare hesaplama metrekare hesaplama nasıl yapılır metrekare nasıl hesaplanır oda metrekare hesaplama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?