Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Emlak profesyoneli olarak nasıl başarılı olunur?

Her zaman söylediğim gibi bu işin olmazsa olmazı, tutkulu olmaktır. Bu zaten bir girişimcinin ana özelliğidir.

Emlak profesyoneli olarak nasıl başarılı olunur?
Emlak Danışmanlık Hizmetleri

Maalesef ülkemizde Emlak sektörü hak ettiği yerin çok altındadır. Oturduğun yerden para kazanabildiğin bir meslek gibi görülür, fakat işin içinde olanlar bilirler ki bu iş sıkı bir çalışma temposu, detaylı hazırlıklar ve planlı bir çalışma gerektirir.

Memnun müşteri yaratmak için dikkat edilmesi gereken konuların en başında, telefon ve epostalara zamanında cevap vermek geliyor. Profesyonellik dediğimiz şey de zaten bunu gerektirir. Alıcı veya kiracı kafasında sorularla telaş ve endişe içindedir. Danışmanı olarak size ulaşmaya çalıştığında karşısına çıkmazsanız, güven kaybı yaşatırsınız. Bununla da bitmiyor. Cevaplarınızı verirken tutarlı ve kafasındaki soru işaretlerini giderecek cevaplar sunmalısınız. İşte o zaman gerçek bir danışman olarak görülürsünüz.

Bu devirde başarılı olmak için diğer bir konu da teknolojiyi iyi kullanmaktır. Düşünsenize, zaman sizin için o kadar önemliyken, bunu verimli kullanmanız için hazırlanmış bir sürü uygulama varken, bunu göz ardı etmek sizce doğru bir yaklaşım mı? Evet biliyorum, herkes teknolojik şeylere yatkın olmayabilir, ama hiç mi konfor alanınızı biraz zorlayıp kendinize bir değer katmak için çaba gösterme taraftarı değilsiniz? Bence bunu hak ediyorsunuz, o yüzden en azından bir deneme yapmayı düşünün derim.

Bir diğer konu ise bölge çalışmasıdır. Kendinize sorumlu olacağınız bir bölge seçerek oranın içini dışını, hangi kaldırımda kim yere hangi çöpü atmış bilecek şekilde kendinizi adamalısınız. Size gelen müşterileriniz bulunduğunuz bölgeyle ilgili bilinmeyen konuları aktarmanızı beklerler. Siz çevrenizi tanımazsanız onlardan ne farkınız olur? Her kiralık ve satılık evi ziyaret etmeli ve hakkında bilgi edinmelisiniz. Esnafı tanımalı, çevredeki önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız, hatta bölgenizin tanıtımını yapmalısınız.

 

Başarılı emlak profesyonelleri, raporlama konusunda uzmandırlar. Yaptıkları işleri karşı tarafa çok net bir şekilde gösterirler. En başta pazarlama planlarını, sonrasında da bu planı uygularken nerelerde nasıl zorluklar yaşadıklarını ve buna karşılık nasıl alternatifler ürettiklerini, sürekli olarak iletirler. Bu sayede en başta bahsettiğim ilişkinin kopmadan memnun müşteri anlayışına uygun şekilde ilerlemesini sağlarlar.

 

Yukarıda belirttiğim 4 konuda kişisel özelliğinizi de katarak başarıya ulaşmak için ne yapmalıyım diye şöyle bir oturup düşünün. Eminim kendinize uygun çözümü bulacaksınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bir danışman olarak sizin BİLGİ sahibi olmanız gerektiğidir. Bu da ancak araştırma ve tecrübeyle olur.

Çok klişe olacak ama “Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır.”

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Bu içerik 286 kez okundu.
emlak danışmanı gayrimenkul danışmanı
Sahibinebak.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TAPUYLA İLGİLİ BAZI TERİMLER  RESMİ İŞLEMLER
TAPUYLA İLGİLİ BAZI TERİMLER RESMİ İŞLEMLER
Ev veya Oda Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?
Ev veya Oda Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır?