Konut Kredisi Vade Kısaltma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut kredisinin vadelerini kısaltmak isteyen bireylerin banka şubesine giderek müşteri temsilcisiyle görüşmesi gerekir.

Konut Kredisi Vade Kısaltma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut kredisinde vade kısaltma işlemleri gerçekleştirilirken özellikle an itibariyle kalan vade, ödenen toplam kredi tutarı, çekilen kredi tutarı baz alınır. Yeni taksitlendirme planına bağlı olarak aylık ödenecek toplam kredi tutarı da belirlenir.

Konut Kredisi Vadesi Nasıl Kısaltılır?

Satılık konut vadesinin kısaltılabilmesi için gerçekleştirilmesi gereken işlemler son derece basittir. Krediyi aldığınız bankaya gitmeniz ve vade süresiyle ilgili yeni bir plan oluşturulmasını istediğinizi açıklamanız yeterli olacaktır.

Vadeyi uzatmak veya kısaltmak yönündeki tercihinize bağlı olarak yeni bir plan oluşturulacaktır.

Toplam kredi tutarı üzerinden değil, o ana kadar ödemiş olduğunuz miktarın kredi tutarından çıkarılarak yeni vadenin oluşturulması sağlanır.

Konut kredisi vade kısaltma işlemleri diğer kredi türlerinde olduğu gibi bankayla yapılacak görüşmenin ardından sonuçlandırılır.

Kalan borç üzerinden yapılacak olan taksitlendirme işlemlerinde birkaç ay, 12, 24, 36, 48 ay olacak şekilde farklı vadeleri değerlendirmeniz mümkündür.

Vadenin kısaltılması halinde önceki aylık ödeme tutarınız ve yeni aylık ödeme tutarınız da belirtilecektir.

Ayrıca önceki planda toplamda ne kadar ödediğiniz ve yeni planda ne kadar ödeyeceğiniz de açıklanır.

Kredi vadesi kısaltıldığında ekstra ücret ödenir mi?

Kredi vadesinin kısaltılmak veya uzatılmak istenmesi halinde yeni bir plan ortaya çıkarılacaktır.

Bunun sonucunda da yeni dosyalar ve özel işlemler gerçekleştirileceği için ekstra olarak dosya masrafı ücreti talep edilebilir.

Bankaya bağlı olarak değişiklik gösteren bu masrafların işlem sonrasında ödenmesiyle ilgili açıklamalar yapılır. Her kredi planlamasında girişilen işlem sonrasında yeni bir vade planının yapılması sağlanıyor.

Sadece kredi vadelerinin azaltılma sürecinde değil, vadenin yayılmak istenmesi halinde de aynı durum söz konusu olacaktır.

Kredi vadesiyle ilgili yapılan güncellemeler sonrasında ekstra olarak dosya masrafları veya komisyon tutarları ile ilgili ödemelerin yapılması gerekecektir.

Kredi Vadesini Kısaltmak Avantajlı Mı?

Konut kredisinin vadesini kısalttığınız takdirde aylık ödeme miktarınız artış gösterecektir. Aylık gelirinizin yarısının üzerine çıkardığınız kredi ödemelerinde sorun yaşama olasılığınız da artacaktır.

Özellikle ödemelerinizi istenen zamanlarda yapamadığınızda gecikme faizi ödemek zorunda kalacağınız için riski artırmış olursunuz. Toplam ödeme tutarının azaltılacak fakat aylık ödeme tutarının artırılacak olması geliri düşük olan bireyler için olumsuz sonuç verebiliyor.

Planlarınızı gelirinize ve ödeyebileceğiniz toplam kredi tutarına uygun şekilde taksitlendirmeniz daha doğru olacaktır.

Vade sayısını minimuma indirerek gelirinizin büyük bir bölümünü borcunuza vermek yerine daha düşük tutarlar belirlemeniz ve uzun vadede mağduriyet yaşamamak için seçim yapabilirsiniz.

Konut kredisi vade kısaltma işlemleri özellikle dosya masraflarıyla gerçekleştirildiği için birkaç kez yapacağınız vade yenileme işlemlerinde de ekstra ücret ödemeniz talep edilir.

Bu nedenle sizin için en uygun olan vadeyi belirlemeniz ve aylık gelirinizi de göz önünde bulundurmanız gereklidir.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?