Ters Dubleks Ev Alınır Mı?

Ters dubleks ev satışlarında yaşanan artışla birlikte, bu tür konut tiplerine ilgi gösteren bireylerin sorularıyla karşılaşılıyor. Neden düşük fiyatlarla satışa sunuldukları, yatırım için ters dublekslerin tercih edilip edilemeyecekleri merak ediliyor.

Ters Dubleks Ev Alınır Mı?

Ters dubleks ev alınır mı? sorusunun cevabı için evlerin hangi muhitte bulunduğuna, sel yaşanırsa nasıl etkileneceğinize, fiyatına, odaların iç ve dış özelliklerine bağlı olarak yatırım kararı verilebilir.

Ters Dubleks Ev Nedir?

Normalde lüks dubleks konutlar üst katlarda ve iki katlı olacak şekilde imar edilmiş olurlar. Kaç oda olduğuna bağlı olarak üst katta daha az sayıda, alt katta ise daha çok sayıda odaları bulunur. Merdivenle yukarı, küçük bölüme çıkılmış olur.

Peki, ters dubleks ev alınır mı? Ters dubleks dairelerde ise tam tersi bir durum söz konusudur. Genellikle giriş katı ve -1. katta bulunan daireler bu şekilde satışa sunulurlar. Alt kattaki dairenin de bir üst katla birlikte satışa sunulması, değerinin artmasını sağlar.

Zeminin altında, ışık almayan, havalandırması yeterli olmayan dairenin tek başına satın alınmayacağı bilindiği için bu türde bir yöntem denenmiştir. O konutun da satın alınması ve mağduriyet yaşanmaması için ters dubleks adı altında satışı yapılmak istenir.

Metrekare sayısı aynı olan normal bir daireyle kıyaslandığında genellikle daha uygun fiyatlı olduğu görülür. Bu durumun temel sebebi ise satışın hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi, ev arayışında olan bireylerle anlaşılmak istenmesidir.

Ters dubleks evlerde merdivenle evin içerisinden inip çıkılabilir fakat normal dublekslerden farklı bir dizilimi bulunur. Üst katta daha büyük ve daha fazla sayıda oda bulunurken, alt katta daha küçük odalar yer alır.

Ters Dubleks Ev Fiyatları Neden Düşük?

Yapılacak yatırımlar özellikle gayrimenkul alanında olduğu taktirde, her türlü detayın göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kiraya verilebileceği gibi, satış işlemlerinin de gerçekleştirilebileceği bir konut türü olduğunu söylemek mümkündür.

Fiyatlarında yapılacak olan indirim veya havalandırma, ışık problemlerinin önüne geçilmesiyle ilgili işlemlerden geçirildikten sonra satılabilecektir.

Emlakçılarla yapacağınız görüşmelerde özellikle övecekleri konut türlerinin büyük bir bölümünde her türlü detaydan söz edebiliyorlar. Çok fazla masraf edilerek kaliteli bir konut oluşturulması sağlanmadığı takdirde, ters dublekslerden övgüyle bahsedilmesi mümkün olmuyor.

Ters dubleks olarak tanıtılan konutlarda üst kattaki odalar yerine, alt kattaki odaları incelemeniz ve rutubet sorunu olup olmadığını incelemeniz gerekir.

Ters Dubleks Alınır Mı?

Eğer herhangi bir havalandırma, doğal ışık problemi bulunmuyorsa rahatlıkla alıp satılabilecek bir konut olarak tanımlanacaktır.

Ters dubleks evlere ön yargıyla yaklaşılmasının bir diğer nedeni ise, ufak camlarla alt kattaki odaların sokaklarda kaldırım taşlarına yakın bölgelerde bulunması nedeniyle sel karşısında dayanıksız olmasıdır.

Önlem alınmadığı taktirde mağduriyet yaşanacaktır. Sorunsuz olan ters dubleks bulunduğu taktirde hem kısa hem de uzun vadede yatırım yapılabilir.

Kaynak: hurriyetemlak

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Ters Dubleks Ev Alınır Mı emlak gayrimenkul konut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?