Evin Değerini Hesaplama Yöntemleri

Satın aldığınız veya almayı düşündüğünüz gayrimenkulün gerçek değerini öğrenmek en doğal hakkınız. Peki, bir evin değeri nasıl hesaplanır?

Evin Değerini Hesaplama Yöntemleri

Evin değerini hesaplamak için başvuracağınız birkaç yöntem bulunuyor. Evinizin değerini aylık kira getirisine göre, aynı konumdaki evlere göre veya ev değeri hesaplama araçlarını kullanarak hesaplayabilirsiniz.

 

Aylık Kira Bedeline Göre Ev Değeri Hesaplama

Evin değerini hesaplamak için kullanabileceğiniz en basit yöntem aylık kira bedellerini incelemektir. Elbette ki, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek, kira bedeli düşük bir evin değeri daha düşüktür. Türkiye genelinde konut değeri hesaplama için 214 aylık kira bedeli hesaplanır. Uzmanlar bu sayıyı İstanbul özelinde 212 ay olarak da kabul ediyor. Satın almayı düşündüğünüz evin aylık kira bedelini 214 ile çarparak evin değerini öğrenebilirsiniz. Bu işleme yıllık kira artışını da ekleyerek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Aynı Konumdaki Evler ile Fiyat Kıyaslaması

İstanbul – Bebek

Gayrimenkulün konumu, fiyatı belirleyen en önemli unsurlardan biri olsa da tek başına yeterli değildir. Bakırköy ilçesinde yer alan tüm evleri aynı keseye koyamayız. Caddeye yakın evler, sahile yakın evler veya E-5’e yakın evler arasında mutlaka fiyat farkı gözlenecektir. Evin konumuna göre değer hesaplaması yaparken ufak bir alan seçmeniz gerekiyor. Aynı mahalle ya da aynı caddedeki evler arasında da büyük farklar ortaya çıkabileceği için siz yalnızca aynı sokak üzerindeki evleri birbiriyle kıyaslamalısınız.

Konut Değeri Hesaplama Araçları

Evinizin değerini hesaplamanın bir diğer yolu ise konut değeri hesaplama araçlarını kullanmaktır. Emlak Endeksi verilerini kullanarak satılık ev değerini kolayca hesaplayabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrana öncelikle evinizin bulunduğu adresi yazmalısınız. Daha sonra oda sayısı, bina yaşı, bina kat sayısı, konut tipi, cephe durumu, ısınma sistemi gibi özellikleri doldurmanız gerekiyor. Eve ait tüm özellikleri doldurduğunuz zaman gayrimenkulün ortalama değerine ulaşabiliyorsunuz. Böylece sahip olduğunuz evin hem olası kira getirisini hem amortisman süresini hem de satış fiyatını öğrenmiş oluyorsunuz.

Kaynak: hurriyetemlak

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Evin Değerini Hesaplama Yöntemleri emlak konut gayrimenkul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?