Şerh Nedir? Şerh Olan Ev Alınabilir mi?

Gayrimenkul alım satımında dikkat edilmesi gereken hususları sitemizdeki haberlerde açıklamıştık. Bu dikkat edilmesi gereken hususlar arasında tapu üzerinde şerh olup olmadığı hususu da yer almaktadır. Peki, şerh nedir? Şerh nasıl koyulur? Tüm bu soruları

Şerh Nedir? Şerh Olan Ev Alınabilir mi?

Satın almak istediğimiz bir ev için detaylı bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız bu araştırmalar kapsamında satın alacağınız evin tapu kaydını kontrol etmekte yer almaktadır. Peki tapu kaydını neden kontrol etmeliyiz? Daha önce bir şekilde ev alım satım işlemlerinde şerh kavramının geçtiğini duymuşsunuzdur. İşte tapu kaydını kontrol etmemizin temel sebeplerinden biri tapu kaydı üzerinde şerh olup olmadığını öğrenmektir.

Tapu kaydında şerh olması demek sizin bu gayrimenkulün satın alım işleminde bir takım sorunlar yaşayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu kadar büyük sorunlara sebebiyet verebilecek olan şerh hususunun tanımını ve tam olarak ne olduğunu alt kısımda açıklıyoruz.

Şerh Nedir? Şerh Ne Demek?

Tapu kaydında şerh olması demek sizin bu gayrimenkulün satın alım işleminde bir takım sorunlar yaşayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu kadar büyük sorunlara sebebiyet verebilecek olan şerh hususunun tanımını ve tam olarak ne olduğunu alt kısımda açıklıyoruz.

 

Bugünkü haberimize konu olan şerh, ilgili mülkiyetin sahibi tarafından satışının gerçekleştirilmesini yani tapunun başka bir kişiye devredilmesinin önüne geçen ve yasak koyan bir durumdur. Diğer bir deyişle kendi kişisel haklarının güç kazandırılmasına yönelik, tapu kütüğü üzerindeki özel bölüm alanına kaydedilen bir hususken üçüncü kişilerin uyarılması niteliği taşımaktadır.

Şerh ne demek sorusunun cevabını kısa bir şekilde özetlemek gerekirse bir gayrimenkulün herhangi bir sebepten dolayı satışının engellenmesi için bir bariyer niteliği taşımaktadır. Üst kısımda tapu belgesinin kontrol edilmesindeki temel amacın tapu kaydında şerh olup olmadığını kontrol etmek olduğunu söylemiştik. Tapu müdürlüğüne giderek ilgili gayrimenkulün tapu kaydı üzerindeki beyanlar kısmında ilgili gayrimenkule dair şerh tedbiri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kaç Farklı Şerh Vardır

Üst kısımda tanımlamış olduğumuz şerh konusunun farklı yönleri de bulunmaktadır. Kaç farklı şerh vardır sorusunun cevabı ise şu şekildedir. Önalım Hakkı Şerhi, Geri Alım Hakkı Adında Şerh, Satış Vaadi Şerhi ve Aile Konutu şerhi olmak üzere 4 farklı şerh türü vardır.

Şerh Olan Ev Alınabilir mi?

Şerh koyma konusunu ve şerh olan bir evalınır mı sorusunu gelin bir örnek ile daha anlaşılır bir şekilde açıklayalım. Örneğimizin konusu olarak Aile Konutu Şerhini seçecek olursak satın almak istediğiniz evin tapu kaydında aile konutu şerhi var ise bu şerh şunu ifade etmektedir.

Aile konutu şerhi bir evin eşlerin birbirinden bağımsız olarak satılamayacağı anlamına gelirken diğer yandan ise ilgili ev üzerine herhangi bir ipotek işlemi gerçekleştirilemez. İlgili konut üzerinde kaderini belirleyici herhangi bir işlemin gerçekleştirilmesi eşlerin tek başına yapabileceği bir durum olmaktan çıkarak her iki kişinin de aynı karar ile işlemleri birlikte yürütmesi gerekir.

 

Bu durumda aile şerhi olan bir evi satın almak istediğiniz halde eşler birlikte buna karar vermiş ve işlemleri gerçekleştirecek olması gerekir aksi halde eşlerden biri size bu evin satışını veremez.

Şerh işlemi tapu müdürlüğünde işleme alındığından itibaren gerçekleşmektedir. Bu aile konutu şerhinin kaldırılması için ise her iki eşin de birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir.

Şerh nedir? Şerh Ne Demek? Sorusunun cevabını kısa bir şekilde açıkladık. Bu konu ve başka konular hakkında aklınıza takılan soruları bizlere iletin cevaplayalım.

Kaynak: emlaktahaber

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Şerh Nedir? Şerh Olan Ev Alınabilir mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?