Tapu şerhi nasıl kaldırılır ?

Tapu şerhi ne demektir ? Taşınmaz gayrimenkul sahibinin hak sahipliğini kısıtlayan ve bir uyarı niteliği taşıyan uygulamalara tapu şerhi denilmektedir. Tapu şerhinin kaldırılabilmesi için şerh işleminde bulunan kişilerin hepsinin, şerhin kaldırılması için

Tapu şerhi nasıl kaldırılır ?

Türk Medeni Kanun’da bulunan 683. maddeye göre, hak sahibinin yetkilerini kısıtlayacak şekilde tapu kütüklerine şerh konulamamaktadır. Tapulara konulan şerhler için taraflardan herhangi biri şerh iptali için dava açabilmektedir. 

Tapu sicilinde bulunan dosyalara, kişisel haklar ve temlik hakları ile ilgili şerh koyma işlemi yapılabilmektedir. Tapu şerhi ile ilgili mevzuatlar Tapu Sicili Tüzüğü kapsamı içerisindeki 54, 55,56 ve 57. maddelerde yer almaktadır. Kişisel hakların şerhi için 55. madde dikkate alınırken, şerhler sütunun belirlenmesi 54. maddeye göre yapılmaktadır. Temlik hakları ile ilgili olan belgeler madde 56’da temlik hakkını yasaklayan şerhler ise madde 57’de yer almaktadır. 

54. maddede yer alan kurala göre, tescille ilgili olan şerhler kanunların belirttiği şekilde kütüğün şerhler sütununa eklenmelidir. 

Kişisel hakların şerhi için 55. madde uygulanmaktadır. Bu maddeye göre uygulanacak adımlar şu şekildedir;

Satış sonucunda elde edilen vefa ve rücu hakkı şerh için senet şeklinde tasdiklenmelidir. 

Satış hakkından dolayı ortaya çıkan vefa ve rücu hakkından istifade hakkı için sözleşmeler noter tarafından düzenlenmelidir. 

Şerh için, alım ve satış hakkını gösteren noter onaylı sözleşme

Hasılat kirası ve kira için şerh işlemlerinde kira sözleşmesi aranmaktadır.

Temlik hakkını kısıtlayıcı özellikteki şerhler için geçerli olan 56. madde şu özellikleri içermektedir. 

Haciz ve şerh için yetkili kurumdan resmi bir yazı gerekmektedir. 

Aile yurdu kapsamında değerlendirilen tapular için mahkeme tarafından onaylanmış bir senet

Miras işlemlerindeki şerh için vasiyetname ve mahkeme yazısı örneği 

Kanunlardan dolayı çıkan şerh engeli için kanun belgelerinin onaylı örneği 

Temlik hakkı yasaklayan şerhlere uygulanacak olan 57.madde ise şu şekildedir. 

Şerh tedbiri için mahkemeden gelen yazı ve karar örneği 

İflas durumlarında konan şerh için yetkili kurumdan yazı 

Kanunlar tarafından engellenen şerh durumları için kanunda gerekli olan belgeler. 

Yukarıda yer alan maddelere göre tapulara şerh konulmaktadır. 

Tapuya şerh nasıl konulur? 

Tapuya şerh koyma, taşınmaz sahiplerinin, taşınmazlarını hak sahiplerinden korumak için kendi hakları doğrultusunda getirdiği kısıtlamalardır. Örneğin bir gayrimenkul satın aldınız. Satış vaadi sözleşmesi yaptınız ve aldığınız gayrimenkule sahip oldunuz. Fakat ödemelerini satıcıya yapamadığınız durumda satıcı sizin tapunuza şerh koyma hakkına sahiptir Yani kısacası, satın almış olduğunuz konut üzerinde haklarınıza kısıtlama getirebilir.

Tapuya şerh konabilmesi için gereken belgelerin tamamlanması ve bu belgeler ile beraber Tapu Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda belirlenen harcın da ödenmesi gerekiyor. Tapuya şerh için talep dilekçesi ile birlikte, taşınmazın aile taşınmazı olduğunu ispatlayan belge, nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı aile nüfus kayıt örneği ya da evlilik cüzdanı gerekiyor. Tapu üzerinde farklı niteliklerde şerh konulabilmektedir

Tapuya şerh konması kavramı genellikle kira ve alım satım durumlarında karşımıza çıkar. Önlem amaçlı yapılan tapuya şerh koyma işlemi genellikle mal sahipleri tarafından tercih ediliyor. Bu sayede mal sahipleri mal varlıklarını koruma altına almış oluyor. Şerh, 5 yıl geçerli oluyor ve bu süreden sonra yenilenmesi gerekiyor. Yenilenmediği durumlarda ise 5 senenin sonunda hiçbir hükmü kalmıyor.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?