Tapuda Arsa Payı Nedir?

Arsa payı, kat mülkiyeti varsa, bağımsız bölümlerin ortak mülkiyet payıdır. Bağımsız bölümlerin binanın tamımına kıyasla olan değerlerine göre tahsis edilir.

Tapuda Arsa Payı Nedir?
Arsa tapusu payının hesaplaması oldukça kolaydır. Bu hesabı bilerek suistimallerin önüne de geçilebilir.

Tapuda arsa payları, yasalarda belirtildiği gibi dağıtılmalıdır. Arsa payı ve kat mülkiyeti birbirinden bağımsız olarak devredilemez. Yine aynı şekilde, birbirinden ayrılamaz.

Bir binada bulunan her bağımsız bölüme arsadaki payına göre değer verilmelidir. Belediyeler ve tapu daireleri bu konuda gerekli ilgiyi göstermemektedir. Bu sebeple de kooperatifler ve müteahhitler arsa paylarını rastgele, doğru olmayan oranlarla dağıtabiliyor.

Tapuda Arsa Payı Hesaplama

Kendi arsa payınızı hesaplamak da zor değildir. Arsa payı, tapu senedi üzerinde belirtilen ana yapının metrekaresinin, yine tapuda belirtilen söz konusu bağımsız bölüme ait arsa payına oranı ile hesaplanır.

Sahip olduğunuz taşınmazın arsa payını tapu dairesinden de isteyebilirsiniz. Eğer kanunlara uygun bir şekilde dağıtım yapılmamışsa daire sahibi mahkemeye başvurarak arsa paylarının yeniden gözden geçirilmesi istenebilir.

Keşif ve bilirkişi raporu sonucu hata olduğu ortaya çıkarsa arsa payları tekrar incelenerek düzeltilir. Düzeltilmiş haliyle tapuya tescili yapılır.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Tapuda Arsa Payı Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?