Vallaki Arama Motoru
Vallaki Arama Motoru

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Genellikle arsa sahipleri ile müteahhitler arasında söz konusu olan bir durum olsa da; kimi zaman, çeşitli sebeplerle, arsaların sahiplerinin kendi arsalarının başka mal sahipleri ile birlikte arsanın pay edilmesi durumlarında da ortaya çıkabilen arsa pay

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa üzerine dikilen iş yerlerinden evlere kadar tüm yapılar için bunların değerlerinin hesaplanması arsa payını ifade ediyor. Ayrıca satılık arsa arıyorsanız buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Belirli standartlar doğrultusunda gerçekleştirilmesi gereken pay hesaplama işlemleri için bölgede bulunan belediye tarafından belirlenmiş olan rayiç değer bilgileri üzerinden metrekare cinsinden hesaplamaların yapılması sağlanıyor.

Son birkaç yıldır inşaat sektöründeki çalışmaların çok ciddi oranda artış içinde olması ile birlikte aynı zamanda sektörün de hacim olarak büyümesinin bir sonucu olarak arsa sahiplerinin hakkını müteahhitlerden alabilmesi için arsa payı hesaplama işlemleri çok daha önemli bir konuma geldi.

0.99 konut kredisi hesaplamaArsa paylarının hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara riayet edildiği takdirde sorunsuz bir şekilde doğru olarak hesaplamaların yapılması mümkün oluyor.

 

Burada öncelikle sıklıkla karşılaşılan kat karşılığı inşaat uygulamalarında, mutlaka inşaattan bağımsız bir bölümün verilmesi gerektiğinin bilincinde olunması gerekiyor.

Bağımsız bölümlerin söz konusu olduğu durumlarda da bu bölümlerin ortak mülkiyet paylarının bulunması halinde bu bölümlerin arsa payı içerisine dahil edilmesi gerekiyor.

Tamamen ortak mülkiyet kurallarına uygun şekilde düzenlenmesi gereken bu alanda kat mülkiyetleri ile arsa paylarının birbirinden ayrılması mümkün olmazken bağımsız bir şekilde devir işleminin yapılması da söz konusu olmuyor.

Bu tür durumlarla karşılaşıldığında hesaplamaların doğru şekilde yapılması için Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurularak arsa payı hesaplama işlemleri yaptırılabiliyor.

Arsa Payı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Arsa payı hesaplama işlemlerinde çok basit yöntemler kullanılarak kişilerin kendi paylarını da kolaylıkla bulabilmesi mümkün oluyor.

Bunun için kullanılabilecek ilk yöntem şudur: Tapuda belirtilmiş olan toplam alanın metrekare cinsinden değeri, toplam bölümden size düşen paya bölünüyor.

Bu bölme işleminden elde edilen sayının bölüm değeri ile çarpılması sonucunda arsa payı kolaylıkla bulunmuş oluyor.

Elde edilen arsa payı tam olarak metrekare cinsinden kişinin sahip olduğu arsa hisse payına karşılık geliyor.

Örnek vermek gerekirse; toplam alanın 500 metrekare olduğu bir arsada, tapuda belirtilen rakamın 500 metrekare olduğu varsayılarak işlem yapabiliriz. 500 metrekarelik alan içerisinde yine aynı şekilde tapu katlarında kişiye ait olan alanın 20/250 olarak belirtildiğini varsayalım.

Tapu bilgileri üzerinden çok kolay bir şekilde edilen bu bilgilerle (500/250)x20 işlemi yapılıyor. Burada işlem sonucunda elde edilen 40 rakamı kişinin arsa üzerindeki hisse payının rakamsal olarak kesinleşmiş ifadesi oluyor.

Hisseli Arsa Payı Hesaplama

Her arsanın tek bir kişiye bağlı olmadığı durumlarda hisseli arsalar söz konusu olmakta ve buna göre arsa payı hesaplama yapılmaktadır.

Hisseli arsa payları için uygulanacak olan hesaplamada ise arsa üzerindeki payın metrekare cinsinden değerinin arsanın toplam metrekareye bölünmesi ile işlem yapılıyor.

Örnek vermek gerekirse; arsa üzerindeki kişiye ait payın metrekare cinsinden değerinin 40 olduğu bir durumda, toplam arsanın da 800 metrekare olduğu hesaba katılırsa buradan elde edilen 20 rakamı arsa payının hisseli olarak son kalanını veriyor.

Dükkan paylarında da ilk yapılması gereken standart işlemler ile payı hesaplamaktır. Gider hesaplamalarına gelindiğinde de yine benzer bir formülle; bu kez giderler dikkate alınarak, binanın toplam giderinin bağımsız bölümlerin toplamına bölünmesi ile elde edilen sayının, bağımsız bölüm hissesiyle çarpılmasıyla sonuca varılıyor.

Tüm bu hesaplama yöntemleri ile kendi yükümlülüklerinizi ve haklarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?
Arama Motoru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?